Novice

10. seja IO OKS

05. marec 2008 Ostale zadeve Člani Izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije so na svoji 10. seji obravnavali vrsto aktualnih tem slovenskega športa.

V uvodu 10. seje IO OKS je predsednik OKS Janez Kocijančič izročili spominsko darilu Ivu Danevu, ki je bil lani tri tedne pred svojim 70. rojstnim dnevom sprejet v dvorano slavnih Mednarodne košarkarske zveze (FIBA). Daneu je bil tudi med sedmerico posameznikov, ki so v iniciativnem odboru ustanavljali slovensko olimpijsko gibanje ter tudi prvi sekretar OKS.

 

V slovenskih medijih se pojavljajo različne informacije koliko denarnih sredstev je in bo Olkimpijski komite Slovenije namenil za priprave slovenskih športnikov na olimpijske igre v Pekingu. Sekretar odbora za vrhunski šport Jani Dvoršak je ob tem ponovno poudari, da je v tem trenutku evidentiranih 59 slovenskih kandidatov za letošnje olimpijske igre v Pekingu iz 15 nacionalnih panožnih zvez , ki so dobile 312.000 evrov za priprave športnikov. OKS ima v načrtu za leto 2008 pripravam nameniti še dodatnih 154.ooo evrov, kar skupaj znaša 466.000 evrov.

 

Me drugim so člani IO OKS na svoji seji precej pozornosti namenili slabim finančnim pogojem v katerih deluje slovenski šport. Dušan Šešok, ki je tudi predsednik Komisije za financiranje športa pri OKS je s sodelavci pripravil analizo finančnega stanja športa v Sloveniji in ob tem poudaril, da se  znižujejo se javna sredstva za šport, ki že tako ne dosegajo povprečja EU (Slovenija - 19 odstotkov, povprečje EU - 28 odstotkov)  in nanizal kar nekaj najbolj negativnih elementov: "Kar 2,5 milijarde evrov je 'težka' zdravstvena blagajna. Če bi bil le odstotek namenjen za preventivo, za športne programe, bi se to takoj odrazilo na boljšem zdravstvenem stanju prebivalcev. Le 0,074 odstotka bruto družbenega proizvoda se namenja za šport, sedemkrat več, 0,5 odstotka pa za kulturo ... Davčna zakonodaja je izrazito neugodna in športe organizacije so v nekaterih pogledih celo v slabšem položaju kot gospodarske družbe. Športne organizacije, ki jih vodijo prostovoljci, so obdavčene kot pridobitvene dejavnosti. Najprej prosimo firme za denar, nato pa moramo 20 odstotkov nameniti državi. Samo najboljši računovodje lahko delajo v močnih zvezah, ker je preveč administracije ... Kar naenkrat se lahko zgodi, da se bomo številni prostovoljci odločili, da ne bomo delali v športu prav zaradi neverjetnih težav, s katerimi se srečujemo pri delu," je med drugim v poročilu finančne komisije OKS, ki je pripravila pobude za davčne in druge finančne olajšave v športu, navedel Šešok. Janez Kocijančič je ocenil, da bi moral biti ta dokument podlaga za nov zakon o športu in nacionalni program, ponudili pa ga bodo vsem strankam, da bi ga vključile v svoje volilne programe, Šešok pa je izrazil željo, da bi dokument obravnavala vlada in parlament.

 

Simon Starček, direktor direktorata za šport ministrstva za šolstvo in šport, je dejal, da si želijo da bi take pobude prihajale sistematično in stalno, da bi država v resnici naredila nekaj korakov k olajšanju delovanja v športnih dejavnostih. "OKS in njegove komisije ne morejo predlagati zakonov in drugih aktov, lahko le pošiljamo pripombe, na katere pa se tako sedanja kot prejšnje vlade na ozirajo ... V Beli knjigi o športu, ki jo je sprejela EU, je izrecno napisano, da naj se sprejmejo davčne olajšave za šport. Ali ta določila zavezujejo Slovenijo, saj pri nas nimamo nobenih olajšav, ali Maroko," je opozoril Janez Kocijančič in kot dva dobra segmenta navedel investicije v športu in zdravstveno zavarovanje športnikov. V nadaljevanju seje je direktor direktorata za šport nakazal nekatere pozitivne premike, ki se obetajo v bližnji prihodnosti. Predstavil je nekaj sprememb zakonov, ki se pripravljajo, med drugim o zaposlovanju vrhunskih športnikov v državni upravi; v kazenski zakonik naj bi vključili tudi uporabo, razpečevanje in preprodajo nedovoljenih poživil (dopinga).

 

V nadaljevanju seje so člani IO OKS spregovorili tudi o kandidiranju za nove člane sveta Fundacije za šport, ki je potekalo netransparentno in postopkovno v popolnem neskladju s poslovnikom Strokovnega sveta R Slovenije. "Nekateri so videli postopek kandidature za člane sveta FŠO kot možnost za 'sovražni' prevzem ... IO bo opozoril komisijo za volitve in imenovanje državnega zbora, da kandidati strokovnega sveta niso bili imenovani na način, kot predvideva poslovnik tega organa, ampak na nezakonit način. Obenem zahtevamo, da se redna seja strokovnega sveta s to problematiko nemudoma skliče," je ob koncu navedel Kocijančič.