Novice

13. redna seja IO OKS-ZŠZ

29. marec 2016 O OKS-ZŠZ Na seji izvršnega odbora Olimpijskega komiteja Slovenije v Ljubljani so potrdili celostni projekt slovenskega nastopa na olimpijskih igrah od 5. do 21. avgusta v Rio de Janeiru.

IO OKS-ZŠZ bo slovensko olimpijsko reprezentanco imenoval 12. julija. Med cilji sta osvojitev najmanj ene kolajne in uvrstitev kolektivne panoge na OI.
V igri je le še moška rokometna reprezentanca, olimpijske kvalifikacije bodo končane 10. aprila. Trenutno je 86 kandidatov v 17 panogah. Na OKS si želijo, da bi bil nastop slovenske olimpijske reprezentance še uspešnejši, kot na prejšnjih poletnih OI, obenem pa želijo, da bi bilo v Braziliji čim več mladih, ki bodo imeli glavni tekmovalni cilj šele leta 2020 na OI Tokiu. Stroški slovenske olimpijske odprave bodo znašali 2.354.000 evrov.


Potrdili so predlog ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, da bo nadomestni član v upravnem odboru Slovenske protidopinške agencije (SLOADO) postal generalni direktor direktorata za šport Boro Štrumbelj; prejšnji predstavnik Darko Repenšek je namreč odstopil. Obravnavali so poročilo o delu SLOADO v lanskem letu. S programom testiranj, 166 so jih opravili na tekmovanjih in 63 izven njih, so zajeli le 2,9 odstotka kategoriziranih športnikov pri nas. Boljše je stanje na ozaveščanju in informiranju o škodljivosti jemanja poživil, saj so v programe vključili 3721 mladih športnikov, od tega 563 tistih, ki so že vključeni v reprezentančne mladinske selekcije. Vodja SLOADO Jani Dvoršak je pojasnil, da med slovenskimi športniki potekajo trenutno trije postopki zaradi kršitve dopinških pravil, dva na Mednarodni kolesarski zvezi, eden pa v Sloveniji.


Obravnavali so predlog zakona o Fundaciji za financiranje športnih organizacij (FŠO) in Fundaciji za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij (Fiho), ki je trenutno v javni obravnavi. Podpredsednik OKS Janez Sodržnik je dejal, da bo ponovno uvedeno mesto direktorja FŠO, postopek imenovanja članov sveta FŠO pa bo s pristojnega ministrstva v pretežni meri preselila v OKS. Trinajst od 17 članov sveta bo namreč imenovala skupščina OKS s tajnim glasovanjem, končne potrditve bo opravil državni zbor. Bojan Rotovnik je dodal, da se uvaja tudi vrsta nadzornih mehanizmov, kot sta nadzorni odbor in obvezna revizija ter vsakoletni pregled Računskega sodišča.


Potekajo tudi priprave na odprtje Olimpijskega izobraževalnega centra, ki bo obenem tudi manjši slovenski olimpijski muzej. Uradna otvoritev bo 15. aprila letos v v ljubljanskem BTC-ju, ko se bo v Ljubljani mudil tudi predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach. Ob obisku Bacha bo OKS predstavil tudi slovensko olimpijsko kolekcijo za prihajajoče olimpijske igre v Rio de Janeiru.


Bach bo tudi gost slovesne večerje na Ljubljanskem gradu, katere izkupiček bo namenjen Fundaciji za pomoč športnikom iz socialno šibkih okolij. Fundacija, ustanovljena aprila lani, je na prvem razpisu razdelila skoraj 50.000 evrov; v kategoriji športnikov, starih med 14 in 18 let, so izbrali 50 kandidatov, v kategoriji do 23 let pa je bilo 25 izbranih športnikov za prejemanje štipendij.

 

Potrdili so tudi strategijo delovanja OKS do leta 2023 in koprski Bonifiki za eno leto dodelili licenco za panožni olimpijski športni center. Ob koncu je predsednik OKS Bogdan Gabrovec navedel, da se v 15 občinah ukinjajo javni zavodi za šport, v številnih pa tudi za polovico znižujejo sredstva za šport; ti temi bosta na dnevnem redu naslednje seje IO.