Prijavi se na e-novice
Novice
Iztoku in Luki tokrat žal ni uspelo do kolajne
16. avgust 2008 Športne igre Slovenski posadki, ki sta nastopili v finalu, se nista vmešali v boj za odličja. Četverec brez krmarja je osvojil četrto, dvojni dvojec pa šesto mesto.Najprej sta bila na vrsti Iztok Čop in Luka Špik v dvojnem dvojcu, a je veslaški poligon ostal zaklet za slovenski šport, saj podobno kot kajakaš Peter Kauzer, tudi Čop in Špik nista imela možnosti za medaljo, ki sta jo nakazala z dobrim polfinalnim nastopom. Slovenska veslača sta začela drugače in odločno krenila s starta, prevzela vodstvo, na četrtini proge pa sta bila druga za Avstralijo. Pozneje sta bila Avstralca vse bolj v ospredju, ostale posadke pa so bile do 500 metrov pred ciljem še vedno v boju za obe preostali odličji, a sta bila denimo Britanca na drugem mestu le dve sekundi pred branilcema srebra z Bleda.
V finišu se je vse zasukalo drugače. Avstralca sta prepričljivo zmagala, Estonca sta se v fotofinišu veselila srebra pred Britancema. Pogorela sta tudi letos nepremagljiva Novozelandca Rob Waddell in Nathan Cohen, branilca olimpijskega naslova in svetovna podprvaka Francoza sta zasedla peto mesto, slovenska svetovna prvaka pa šele šesto. "Seveda sem razočaran, saj sem dosegel najslabši izid v karieri. Tolaži me le dejstvo, da sem dal se od sebe. Presenetil naju je močnejši nasprotni veter, nastavitve na čolnu niso bile povsem prave in že pred polovico proge so nama začele pohajati moči. Končna slika sicer ni povsem realna, saj sta bila Avstralca zasluženo prva, v drugačnih razmerah pa bi se lahko enakovredno borila z ostalimi," je tekmo pokomentiral Čop. Bolj skopo je začel Špik: "Saj ste vse videli. Že ob dobrih nastopih sem redkobeseden, kaj šele, če je tekma slaba. Kako in kaj bo pokazala analiza. Vsekakor lahko potrdim, da sredina proge ni bila slaba, več pa bom lahko pokomentiral po analizi."
Blizu uspeha so bili Tomaž in Miha Pirih, Rok Rozman in Rok Kolander v četvercu brez krmarja. Blejsko-mariborska kombinacija je nekoliko zadržano krenila s starta, bila po četrtini proge peta, nato pa je slovenska posadka stopila na plin in se z najboljšim časom druge četrtine proge prebila na drugo mesto za Avstralce. V nadaljevanju so se Slovenci na tretji četrtini z Britanci enakovredno potegovali za srebro. Končnica pa je prinesla spremembo. Prav na koncu so Britanci lahko v finišu še precej dodali in ugnali tudi Avstralce, slovensko četverico, ki je začela popuščati, pa so na prvi progi ugnali še Francozi.
"Na zadnjih 300, 400 metrih nas je začelo pobirati. Verjetno smo napako naredili že prej in potrošili preveč moči, morda tudi zaradi nasprotnega vetra, saj so tekmeci fizično le nekoliko močnejši od nas in imajo v teh razmerah prednost. Vsekakor smo dokazali, da ta čoln ima prihodnost in skupaj se bomo morali odločiti, kako naprej." Rok Kolander ni skrival, da je posadka merila na medaljo: "Četrti sem že bil in ta uvrstitev je res neprijetna, čeprav je še vedno vrhunska. Razočarani smo, saj smo v polfinalu dokazali, da smo dovolj dobro pripravljeni za kolajno."
Slovenska atletinja Brigita Langerholc je v polfinalu teka na 800 m v prvi od teh skupin zasedla sedmo mesto (2:00,00) in se s skupno 18. časom ni uvrstila v finale. Langerholčeva se je približala svojemu najboljšemu izidu sezone (1:59,57), ne pa tudi svojemu osebnemu rekordu (1:58,41). "Razočarana sem, pa ne zaradi uvrstitve, saj mi niti tretje mesto v skupini ne bi zagotovilo nastopa v finalu, ampak zaradi časa, saj sem načrtovala izboljšanje osebnega rekorda ali sem se mu želela vsaj zelo približati," je ocenila Škofjeločanka.
Na olimpijskih igrah v jadranju v Qingdau so, razen v razredu finn, nadaljevali s tekmovanji v drugih razredih, v katerih nastopajo slovenske posadke. Vasilij Žbogar, branilec brona iz Aten, je po petih regatah neuradno na tretjem mestu (26 točk), slovenski posadki v razredu 470 pa se nista uvrstili v finalni regati najboljših desetih za medalje.
Vesna Dekleva Paoli in Klara Maučec, četrti na prejšnjih OI leta 2004 v Atenah, sta po desetih regatah končali na 13. mestu (92 točk), Karlo Hmeljak in Mitja Nevečny pa prav tako po desetih plovih na 18. mestu (139).
Žbogar je že po petkovi edini regati napredoval z 12. na skupno šesto mesto, vendar mu tedaj, ker so opravili le s skupno štirimi regatami, še niso odšteli najslabšega rezultata, 24. mesta v uvodnem plovu letošnjih OI. Izolan, srebrn na letošnjem EP, je v peti regati zasedel drugo mesto in je skupno tretji z dvema točkama zaostanka za Italijanom Diegom Romerom in eno za Švedom Rasmusom Myrgenom.
"Za mano je zelo težak in naporen dan, saj smo bili pol dneva na vodi. Ko smo vendarle dočakali start regate, sem bil ves čas na drugem mestu. Prav ob koncu pa sem padel v vetrovno 'luknjo' in sem dolgo časa nemočno gledal približevanje tekmecev. Mislil sem, da me bodo že vsi prehiteli, ko se me je usmilila narava in je zapihal rahel veter, s katerim sem si zagotovil drugo mesto. Nadaljevanje OI pa bo prav tako zelo zahtevno, saj smo vsi na vrhu zelo blizu drug drugemu," je pojasnil Žbogar.