Prijavi se na e-novice
Novice
Nov študijski program, namenjen vrhunskim športnikom
06. oktober 2015 Vrhunski Šport Univerza v Mariboru, Fakulteta za organizacijske vede in Olimpijski komite Slovenije so danes, 6. oktobra 2015, podpisali sporazum o sodelovanju pri razvoju novega dodiplomskega študijskega programa »Management v športu«.Vsebina študija posega tako v področje poslovnih ved, kot na področje športa. Študenti -športniki bodo tako imeli možnost študija vzporedno s športno kariero, saj bodo metode in organizacijske oblike študija fleksibilne, velik poudarek pa bo dan tudi e-študiju. Cilj študijskega programa management v športu je zagotoviti diplomantom čim širše možnosti zaposlitve, tako v gospodarskih kot negospodarskih organizacijah, kot tudi v športnih zvezah. S podpisom sporazuma se odpirajo tudi nove možnosti sodelovanja pri skupnih prijavah na razpise za raziskovalne projekte, pri skupni organizaciji strokovnih ter družabnih dogodkov ter skupnega nastopa na promocijah doma in v tujini.
»Na Univerzi v Mariboru so se v vseh letih njenega obstoja izobraževali številni vrhunski športniki. Potrebam vrhunskih športnikov smo se vedno skušali prilagajati in jim pomagati, z namenom, da bi vrhunski športniki vzporedno s športno kariero pridobili tudi primerno izobrazbo. Razvoj novega študijskega programa na Fakulteti za organizacijske vede bo tem študentom dal še več fleksibilnosti in možnost pridobitve ustrezne izobrazbe«, je ob tem povedal rektor Univerze v Mariboru prof. dr. Igor Tičar.
»Prav v razgovorih z našimi študenti - vrhunskimi športniki, se je porodila ideja, da pripravimo študijski program, ki bo po eni strani dal diplomantom kompetence za kariero po koncu športne poti, po drugi strani pa bodo organizacijske oblike in metode študija prilagojene potrebam vrhunskih športnikov«, je povedal dekan Fakultete za organizacijske vede prof. dr. Marko Ferjan.
Pri nastajanju tega programa so sodelovali tudi predstavniki športnikov. Prav razvoj tega študijskega programa je primer dobre prakse sodelovanja med Univerzo in Olimpijskim komitejem. »Podpis pogodbe, je pomemben korak naprej pri sodelovanju OKS - ZŠZ z izobraževalnimi inštitucijami v Sloveniji. To sodelovanje zasleduje več ciljev. Eden temeljnih je ustvarjanje bolj vzpodbudnega in prijaznega okolja pri prehodu vrhunskih športnikov v drugo profesionalno kariero, torej tisto, v kateri bodo načeloma vztrajali pretežen del svoje profesionalne življenjske poti. FOV se je izkazala kot odlična partnerica, s svojimi izkušnjami, znanji, energijo ter željo pomagati vrhunskim športnikom pri pridobivanju ustreznih znanj in izobrazbe. Drugi pomemben cilj, ki ga s tem projektom zasledujemo, pa je ustvarjanje pogojev za splošno rast znanja, pri managementu športnih organizacij, ki je v marsičem podoben managementu drugih organizacij, vendar ima zaradi posebnosti športa, kot družbene dejavnosti, tudi svoje specifike, ki jih njihovi managerji morajo poznati. Verjamemo, da je podpis te pogodbe ogromen korak, k humanizaciji dela z vrhunskimi športniki in dvigu ravni znanja pri managementu športnih organizacij v našem prostoru«, je povedal predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije – Združenja športnih zvez Bogdan Gabrovec.
Študijski program Management v športu bo namenjen domačim in tujim vrhunskim športnikom. V okviru zakonskih možnosti se bo izvajal v slovenskem in angleškem jeziku. Metode in organizacijske oblike študija bodo fleksibilne, kar pomeni, da bo študentom športnikom dana možnost študija vzporedno s športno kariero. Vsebina študija posega tako posega v področje poslovnih ved, kot na področje športa. S področja poslovnih ved bo študent pridobil znanja o poslovnih funkcijah in funkcijah procesa managementa. S področja športnih ved pa bo diplomant pridobil temeljna znanja področij: kineziologije, športne prehrane, športne medicine in psihologije.
Diplomanti programa bodo zaposljivi kot operativni kader na področju izvajanja poslovnih funkcij v organizacijah, kot so: nabava, prodaja, marketing, kadrovanje idr. kot tudi na področju vodenja in upravljanja športnih organizacij na različnih nivojih.
Strokovni profil diplomanta bo omogočil razvoj širokega spektra kompetenc: s področja kadrovske funkcije v organizacijah, s področja vzgoje in izobraževanja za delo v okviru klubov oziroma športnih zvez, kompetence s področja projektnega managementa, upravljanja športne infrastrukture in organizacije športnih projektov, kompetence s področja marketinga in komuniciranja, kompetence, ki mu omogočajo obvladovanje informatike manjšega ali srednje velikega poslovnega sistema, kot tudi teoretična in praktična znanja o elektronskem poslovanju. Diplomant bo pridobil tudi določena znanja s področja ekonomike organizacije in računovodstva. Sposoben bo samostojno izdelati manj zahtevno bilanco in sam izdelati kalkulacije.