Novice

Nova knjiga z naslovom Sledovi, po poteh slovenske prisotnosti v Trstu

14. oktober 2008 Ostale zadeve Upokojeni slovenski športni novinar Marij Šušteršič v knjigi predstavlja bogato športno zgodovino na Tržaškem, ki je bila eden od stebrov ohranjanja Slovenstva.

"Knjiga z naslovom Sledovi, po poteh slovenske prisotnosti v Trstu, želi biti prispevek k boljšemu medsebojnemu poznavanju, razumevanju in sožitju med tu živečimi narodi na stičišču germanske, romanske in slovanske kulture," je v zaključku zapisal Šušteršič. "Knjiga je bila pripravljena za tisk že pred letom in pol, vendar pa so mi tedaj dejali, da ni denarja. To za nas v Trstu sicer ni nič novega. Tako sem še naprej raziskoval in fotografiral. Prav zato je v knjigi, ki je namenjena temu, da bi ljudi pritegnila k nadaljnjemu raziskovanju, prek 200 fotografij," je o Sledovih, ki posegajo v 19. in v začetek 20. stoletja, dejal avtor.

 

Tomaž Pavlin, profesor na Fakulteti za šport v Ljubljani, je ocenil, da v knjigi Šušteršič odkriva prostore, v katerih so se zbirali in vadili Sokoli, in prek pripovedi odkriva lokacije v tistih časih in njihovo sedanjo funkcijo. "Opisuje ne le pot Tržaškega sokola, ampak tudi sokolskega gibanja v okolici mesta, ki pa je zamrlo po tem, ko je bil požgan slovenski dom v Trstu, ki je bil prvi veliki znanilec zatiranja slovenskega življa v tem mestu po prvi svetovni vojni," je na predstavitvi knjige v Ljubljani dejal Pavlin in si zaželel, da bi bili Sledovi prevedeni tudi v italijanski jezik.

 

Saša Rudolf je dejal, da je bil v času, ki ga opisuje knjiga, Trst največje slovensko mesto in edino slovensko okno v svet. "Sokolsko gibanje je bila ena od najpomembnejših osnov za ohranjanje naših rojakov v težkih časih," je menil predsednik Društva športnih novinarjev Slovenije Miha Žibrat. "Knjige še nisem prebral, vendar pa lahko rečem za avtorja, da je bil Šušteršič s svojim pozitivnim odnosom eden od mostov ter s tem uresničeval temeljno poslanstvo športa, njegove povezovalne vloge v športu. Poleg tega je bil šport pomembno sredstvo pri povezovanju in povečevanju narodne samozavesti. Na Tržaškem so poleg tega prav v športu s številnimi vrhunskimi tekmovalci prišli do ravni, ki je niso mogli spregledati niti najbolj 'zadrti' nacionalisti," je ocenil predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) Janez Kocijančič.