Novice

Olimpijski dnevi in rojstni dan OKS

15. oktober 2010 Ostale zadeve Od 13.-15. oktobra je bilo na olimpijskih dnevih v Portorožu pestro, poučno, svečano in zabavno.

Medtem ko je bil poudarek dogajanja v četrtek, 14.10.2010, se je  druženje s slovenskimi športniki v obliki delavnic  začelo že v sredo. Obilo koristnih informacij, od možnosti zaposlitve in dodatnega izobraževanja po končani karieri, zaposlitve med tekmovalno kariero v javni upravi, pa do ostalih statusnih pravic, ki pripadajo in so jih deležni vrhunski športniki in športnice, so prejeli olimpijski kandidati za POI London 2012 in ostali olimpijci, ki so se udeležili srečanja. V četrtek popoldne, pred osrednjo prireditvijo ob obletnici ustanovitve Olimpijskega komiteja Slovenije – združenja športnih zvez  so pripravili tudi mini olimpiado za udeležence praznovanja obletnice ustanovitve samostojnega slovenskega olimpijskega gibanja. OKS je namreč 15. Oktobra, v sodelovanju z Društvom športnih novinarjev Slovenije, pripravil drugi slovenski Dan športa - dan odprtih vrat. Številni lastniki in upravljavci športnih objektov so brezplačno ponudili svoje prostore, v katerih so svoje dejavnosti predstavila društva, klubi in druge organizacije.

Petnajsti oktober velja za rojstni dan samostojnega olimpijskega gibanja. Slovensko olimpijsko listino sta 15. oktobra 1991 v Štihovi dvorani Cankarjevega doma poleg slovenskih športnih zvez olimpijskih panog in tistih, ki jih priznava MOK, podpisala tudi nosilca zlatih olimpijskih odličij Leon Štukelj in Miro Cerar. Ustanovna skupščina OKS je bila 17. decembra 1991. MOK je OKS začasno priznal že 17. januarja 1992 in s tem omogočil prvi samostojni nastop slovenskih športnikov na zimskih OI leta 1992. OKS je bil polnopravno vključen v olimpijsko družino 5. februarja 1992 Dr. Janez Kocijančič, predsednik OKS, je na slovesnosti orisal nekaj ključnih dogodkov s konca leta 1991 in začetka leta 1992, ki so privedli do priznanja OKS in prve samostojne slovenske olimpijske reprezentance. "Slovenski šport je zgodba o uspehu. Imamo športnike in športnice, na katere bi bil ponosen vsak narod, saj dosegajo izjemne rezultate v mednarodnem merilu ... Šport je zame zgled za druga družbena področja," je v nagovoru izpostavil Kocijančič, podobno pa je ocenil tudi minister za šolstvo in šport Igor Lukšič, ki je v spremstvu direktorja direktorata za šport pri MŠŠ Marka Rajštra s svojo prisotnostjo počastil 19. rojstni dan OKS.

                       V nadaljevanju prireditve je petnajst športnikov in športnic, olimpijskih kandidatov za nastop na POI London 2012, kanuista na divjih vodah Luka Božič in Sašo Taljat, kajakašica na mirnih vodah Špela  Ponomarenko, judoistka Vlora Bedžeti, taekwondistka Nuša Rajher, veslač Janez Jurše, strelec Željko Moičevič, lokostrelec Mitja Žlender, igralka badmintona Maja Tvrdy, kolesar Blaž Jarc in atletinja Barbara Špiler  podpisaoi pogodbe za štipendije Mednarodnega olimpijskega komiteja, ki znašajo po 500 dolarjev na mesec. Pogodbe veljajo do olimpijskih iger leta 2012 v Londonu.

Zaradi tekmovalnih obveznosti so manjkali telovadec Sašo Bertoncelj, veslač Gašper Fistravec, plavalec Damir Dugonjič in namiznoteniški igralec Bojan Tokič.

Vrhunec večera osrednje prireditve ob Dnevu OKS pa je bila podelitev priznanj zaslužnim športnim delavcem in funkcionarjem. Priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja  je dobil Metod Klemenc, ustanovitelj mednarodnih iger šolske mladine v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Ivan Lukan je za delo v zamejstvu prejel najvišje priznanje OKS, častno listino, plakete OKS pa so dobili Športna zveza Murske Sobote ob petdesetletnici delovanja, Kegljaška zveza Slovenije ob njeni šestdesetletnici, Jožica Sepohar Žnidar za življenjsko delo v fitnesu in Slavko Sakelšek za delo na področju športa otrok in mladine ter medijev.