Novice

Predsednik države odlikoval izjemne športnike

24. april 2009 Vrhunski Šport Predsednik republike Danilo Türk je danes odlikoval šest športnikov za njihove dosežke na področju športa nasploh in vrhunske dosežke v minuli sezoni.

Z redom za zasluge je predsednik države ovenčal veslača Iztoka Čopa, Luko Špika, atleta Primoža Kozmusa in strelca Rajmonda Debevca. Medalji za zasluge pa sta prejeli Petra Majdič in Tina Maze.

 

Iztok Čop je najboljši slovenski veslač, najuspešnejši športnik v zgodovini samostojne Slovenije. Na svoji športni poti je dosegel prav vse, kar se v športu doseči da. Prvi odmevni rezultat, v paru z Denisom Žvegljem, je dosegel leta 1989, ko je v dvojcu brez krmarja postal mladinski svetovni prvak.  Leto dni kasneje je uspeh v paru ponovil. Veslaško elito pa je presenetil že v svojem premiernem članskem poskusu leta 1991, ko sta z Denisom Žvegljem na svetovnem prvenstvu na Donavi  na Dunaju osvojila srebrno kolajno. Leta 1992 je v istem paru na olimpijskih igrah v Barceloni  osvojil bronasto kolajno v dvojcu brez krmarja; to je tudi prva olimpijska kolajna za samostojno Slovenijo. Naslednje leto je skupne nastope zaključil  z bronom na svetovnem prvenstvu v Roudnicah. Leta 1995  je v Tamperah na Finskem doživel enega  vrhuncev svoje kariere, postal  je svetovni prvak v enojcu. Leta 1999 pa je v paru z Luko Špikom, v kanadskem St. Catharinesu  osvojil naslov svetovnega prvaka  v dvojnem dvojcu.

Na olimpijskih igrah v Sydneyu leta 2000, je v dvojnem dvojcu priveslal prvo olimpijsko zlato kolajno za Slovenijo. Naslednje tri sezone se je vrnil v enojec in redno osvajal kolajne na svetovnih prvenstvih. V olimpijskem letu  2004 je v dvojnem dvojcu v Atenah priveslal  srebrno kolajno.  Naslednje leto je v dvojnem nastopu na svetovnem prvenstvu v japonskem Gifuju, paru  uspelo nekaj, kar še ni uspelo nikomur pred njima, kolajni sta osvojila v dveh olimpijskih disciplinah, zlato v dvojnem dvojcu in srebro v dvojnem četvercu, skupaj s Prelogom in Mizeritom. Za ta dosežek ju je FISA nagradila s priznanjem za najboljšo moško posadko leta.  Leta 2006 je na svetovnem prvenstvu v angleškem Etonu,  z Luko Špikom osvojil srebrno kolajno v dvojnem dvojcu.

Na svetovnem prvenstvu v Münchnu  2007 sta s Špikom osvojila  naslov svetovnih prvakov in dokazala, da sta najboljša na svetu.

 

Luka Špik je s  petnajstimi leti je prvič nastopil na tekmovanju, na mladinskem svetovnem prvenstvu. Na svoji športni poti je osvojil številna priznanja z največjih tekmovanj. Leta 1999 je v paru z Iztokom Čopom, v kanadskem St. Catharinesu osvojil naslov svetovnega prvaka v dvojnem dvojcu. Na Olimpijskih igrah v Sydneyu leta 2000,  je v istem paru v dvojnem dvojcu priveslal prvo olimpijsko zlato kolajno za Slovenijo.

V olimpijskem letu 2004 je v dvojnem dvojcu na olimpijskih igrah v Atenah priveslal srebrno kolajno. Naslednje leto je v dvojnem nastopu na svetovnem prvenstvu v japonskem Gifuju, paru  uspelo nekaj, kar še ni uspelo nikomur pred njima, kolajni sta osvojila v dveh olimpijskih disciplinah, zlato v dvojnem dvojcu in srebro v dvojnem četvercu, skupaj s Prelogom in Mizeritom. Za ta dosežek ju je FISA nagradila s priznanjem za najboljšo moško posadko leta. Leta 2006 je na svetovnem prvenstvu v angleškem Etonu, z Iztokom Čopom osvojil srebrno kolajno v dvojnem dvojcu.

 

Rajmond Debevec je olimpijski zmagovalec, svetovni rekorder in večkratni skupni zmagovalec svetovnega pokala z malokalibrsko puško, dobitnik številnih zmag v svetovnem pokalu, večkratni  osvajalec odličij in rekorder na največjih svetovnih in evropskih tekmovanjih z zračno puško,  malokalibrsko puško, velikokalibrsko puško in samostrelom. Najboljši slovenski strelec Rajmond Debevec se je rodil 29. marca 1963. S strelskim športom se je začel ukvarjati kot osemletni deček. Leta 1975 je prišel pod okrilje trenerja Alojza Mikoliča. Po svetovnem rekordu  z zračno puško, ki ga je dosegel v Mexico City-ju leta 1987 in prvem svetovnem rekordu z malokalibrsko puško v trojnem položaju, v Münchnu leta 1990, je nepretrgoma ostal svetovni rekorder v tej disciplini. Leta 1991 in 1993 je bil po izboru športnih novinarjev dvakrat proglašen za najboljšega strelca sveta. Senzacionalni svetovni rekord je dosegel na finalu svetovnega pokala  leta 1992 v Münchnu, ki je postal med strelskimi poznavalci znan kot rekord prihodnjega stoletja. V obdobju od leta 1991 do 1998 je na evropskih in svetovnih prvenstvih s samostrelom osvojil nešteto kolajn in dosegel več kot 10 svetovnih rekordov.

Leta 1992 je začel streljati tudi s puškami velikega kalibra in prav tako osvajal priznanja na evropskih in svetovnih prvenstvih v vseh disciplinah na 300 metrov. Dvakrat je postal tudi vojaški svetovni prvak v posebni  disciplini. Leta 2000 je v Sydneyu osvojil zlato olimpijsko kolajno in od takrat naprej neprekinjeno dosega visoke uvrstitve na največjih mednarodnih tekmovanjih. Olimpijskemu zlatu iz Sydneya je v Pekingu dodal še bronasto kolajno z malokalibrsko puško v trojnem položaju. 

 

Primož Kozmus je bil leta 2003 in 2004 proglašen za atleta Slovenije. Leta 2007  je brežiški težkokategornik na svetovnem atletskem prvenstvu  v Osaki na japonskem osvojil srebrno kolajno. Na olimpijskih igrah leta 2008 v Pekingu pa je svetovni podprvak v metu kladiva v finalu osvojil olimpijsko zlato in odprl novo poglavje  slovenske atletike. Tako je najboljši športnik Slovenije leta 2008  postal zlati olimpijec iz Pekinga.  Osvojil je  prvo slovensko atletsko olimpijsko zlato v zgodovini ter tretjo atletsko olimpijsko kolajno. Slovenija je dobila prvega olimpijskega prvaka v zgodovini atletike. 

 

Petra Majdič je najuspešnejša slovenska tekačica na smučeh v zgodovini tega športa. Danes v njeni zbirki manjka le še kolajna z olimpijskih iger. V sezoni 2005/2006 je prvič zmagala na tekmi svetovnega pokala. V naslednji sezoni je še dvakrat stopila na najvišjo stopničko v svetovnem pokalu, osvojila je tudi srebrno kolajno na svetovnem prvenstvu v Sapporu leta 2007. To je tudi edino slovensko odličje na svetovnih prvenstvih. Dokazala je, da njen talent presega zgolj uspešne nastope v šprinterskih preizkušnjah in da je v samem vrhu tega športa. V letu 2008  so bili njeni največji uspehi tri zmage v svetovnem pokalu, dve drugi mesti v svetovnem pokalu, vse v šprintu. V sezoni 2008 je bila najboljša šprinterka sveta in zato je prejela mali kristalni globus. S trdimi treningi se je še utrdila med najboljšimi smučarskimi tekačicami na svetu.

V letošnji sezoni je devetkrat zmagala na tekmah svetovnega pokala, s skupno 16 zmagami pa je v slovenskih zimskih športih postavila nov rekord. Drugič zapored je osvojila mali kristalni globus za najboljšo šprinterko ter drugo mesto v skupni razvrstitvi svetovnega pokala v smučarskem teku.

 

 

Tina Maze je pričela smučati že pri dveh letih. V letu 2005 in 2009 je zmagala na tekmi v veleslalomu za svetovni pokal na Pohorju,  zmagala je na 41. in 45. Zlati lisici in tako postala veleslalomska lisička. Na 45. Zlati lisici je sedmič v karieri stopila na najvišjo stopničko in ponovila uspeh iz leta 2005. Zmago je posvetila svojima trenerjema: "Ker sta dala srce, da smo spet na vrhu."  Leta 2005  je zmagala na uvodni tekmi sezone svetovnega pokala alpskih smučark v Söldnu. Leta 2008 je v švicarskem St. Moritzu dosegla presenetljivo smukaško zmago. Do tega datuma je petkrat zmagala na tekmah svetovnega pokala, vedno v veleslalomu. Tina Maze je leto 2009 začela z vrhunskim nastopom v Mariboru in s tem napovedala odlične predstave, ki so se vrstile do konca sezone svetovnega pokala. Tina je na poti do finala, ki se je odvijalo v Areju, skoraj vsako preizkušnjo končala med deseterico najboljših, vmes pa je na zmagovalni oder stopila štirikrat. V Trbižu je na superveleslalomu osvojila tretje mesto, odlični vožnji pa je prikazala tudi v Banskem, kjer je bila druga na smuku in tretja na superveleslalomu. Da sodi med najboljše smučarke sveta pa je zagotovo dokazala na svetovnem prvenstvu v Val d'Iseru, kjer je na superveleslalomu zasedla peto mesto, s fenomenalno drugo vožnjo na veleslalomu pa je prišla celo do srebra. Tina je odlično sezono končala z zmago na Švedskem, kjer je na veleslalomu premagala vse tekmice ter si tako v seštevku točk v tej disciplini zagotovila končno tretje mesto, sezono svetovnega pokala pa je zaključila s šestim najboljšim skupnim izkupičkom točk.

 

Namesto  Rajmonda Debevca, ki je na tekmovanju za svetovni pokal na Kitajskem, je njegovo priznanje prejela soproga Metka. V imenu nagrajencev se je predsedniku republike zahvalil najuspešnejši športnik v samostojni Sloveniji Iztok Čop.