Prijavi se na e-novice
Novice
Priložnostni znamki ob XXI. ZOI
02. februar 2010 Ostale zadeveSlovenske športnice in športniki se zimskih olimpijskih iger udeležujejo že od njihovega začetka. Za prve ZOI, ki so bile v Chamonixu (Francija) leta 1924, velja pripomniti, da še niso imele uradnega statusa olimpijskih iger, temveč se je tekmovanje imenovalo Mednarodni teden zimskega športa. Udeležilo se ga je 258 športnikov, od tega 247 moških in 11 žensk, ki so tekmovali v 16 disciplinah. Leto kasneje je Mednarodni olimpijski komite odločil, da Mednarodno tekmovanje velja kot prve ZOI in da se vsaka štiri leta poleg letnih prirejajo tudi zimske olimpijske igre. Tako so bile olimpijske igre z izjemo obdobij obeh svetovnih vojn redno organizirane vsaka štiri leta vse do ZOI v Albertvillu (Francija) leta 1992. Izjemoma so bile naslednje – XVII. ZOI – že čez dve leti v Lillehamerju na Norveškem. Nato se je štiriletni ciklus ponovno nadaljeval do letošnjih XXI. ZOI, ki bodo v kanadskem Vancouvru.
Zimske olimpijske igre so bile doslej največkrat v ZDA – štirikrat, trikrat je bila gostiteljica Francija, po dvakrat so bile v Avstriji, Italiji, Norveški, Švici in na Japonskem, po enkrat pa v Nemčiji, Jugoslaviji in Kanadi.
Prvo kolajno, in to srebrno, je še za barve bivše Jugoslavije na XIV. ZOI v Sarajevu leta 1984 v veleslalomu osvojil Jure Franko. Štiri leta kasneje je Mateja Svet v kanadskem Calgaryju ponovila Juretov uspeh z osvojitvijo srebrnega odličja v veleslalomu. Ostale kolajne za barve nekdanje države so prispevali Miran Tepeš, Matjaž Zupan, Primož Ulaga in Matjaž Debelak z osvojitvijo srebrnih kolajn v skokih ekipno ter ponovno Matjaž Debelak, ki je na 90-metrski skakalnici osvojil bronasto odličje. Za samostojno Slovenijo so kolajne do sedaj osvojili:
- 1994 Lillehamer: Jure Košir – bron v slalomu, Alenka Dovžan – bron v alpski kombinaciji, Katja Koren – bron v slalomu,
- 2002 Salt Lake City: Robert Kranjec, Peter Žonta, Primož Peterka, Damjan Fras – bron v skokih ekipno.
Ne gre pozabiti, da sta na prvih ZOI v teku na 18 km nastopila dva Slovenca, Zdenek Švigelj in Vladimir Kajzelj. Leta 1936 na IV. ZOI v Garmisch-Partenkirchnu, je Jeseničan Franc Smolej v teku na 50 km osvojil 10. mesto, Ludvik Zajc je bil leta 1968 na X. ZOI v Grenoblu deveti v skokih, štiri leta kasneje pa v Sapporu Danilo Pudgar osmi. Žal sta Bojanu Križaju leta 1980 na XVII. ZOI, ki so bile v Lake Placidu, manjkali samo dve stotinki sekunde do osvojitve bronaste kolajne.
Tomaž Zajc