Novice

Prva slovenska kolajna v Utrechtu

16. julij 2013 Utrecht 2013 Drugi dan tekmovanj na olimpijskem festivalu evropske mladine je za njo poskrbela judoistka Andreja Leški v kategoriji do 48 kilogramov, ki si je bron priborila po zmagi v repesažu.

Andreja Leški, članica Judo kluba Bežigrad, je na tatamije na Nizozemskem stopila kot prva predstavnica slovenske judo ekipe. V prvi borbi je premagala Italijanko Marion Huber, nato pa klonila proti Betini Temelkovi iz Bolgarije. V repasažu je izločila Francozinjo Margot Douville, do brona pa je prišla po zmagi proti Romunki Ani Marii Ioniti. "Bilo je naporno. Sem zelo vesela. Čeprav moram priznati, da sem po srebrni medalji na evropskem prvenstvu merila na višje mesto. Glede na to, da sem prvič na Ofemu, je to zame super dosežek," je sprva dejala 16-letnica, ki je na junijskem kadetskem evropskem prvenstvu osvojila srebro. V dvorani Jaarbeurs se je na finalnih bojih zbralo precej gledalcev, med njimi je bilo tudi nekaj slovenskih, a je tega judoistka že navajena. "To ni neka novost zame. Sem že navajena z drugih večjih turnirjev. Vseeno je drugačen občutek, ko vidiš svoje navijače in toliko vseh ostalih," je dodala Leškijeva, o samih borbah pa dodala: "V prvi borbi sem imela staro znanko. Za mojo psihično pripravo je bilo to najtežje. V vseh borbah sem se 'namatrala', bilo je kar naporno vse skupaj."

Že dopoldan so se na kronometru preizkusile kolesarke. Najbolje se je odrezala Katja Jeretina, ki je končala na 25. mestu, Eva Skaza je bila 49., Ana Majnik pa 70. Popoldan so se s starta pognali še kolesarji. Žan Andrejaš je bil 39., Gorazd Per 58., Gregor Matija Černe pa 78.

Na atletskem stadionu Maarschalkersweerd so v kvalifikacijah nastopile tri Slovenke. V finale sta se uvrstili dve; Kaja Strgaršek (2:14, 24) si je napredovanje na 800 m zagotovila po času, Lara Omerzu v skoku v višino pa je brez težav preskočila 1,70 m. V kvalifikacijah je obstala Ema Loparnik (14,48) na 100 m z ovirami.

Odbojkarska reprezentanca je zabeležila še drugo zmago, tokrat je s 3:2 (21, 17, -20, -18, 10) premagala Nemčijo. Brez poraza po drugem dnevu je tudi rokometna ekipa, ki je z 31:28 (20:10) ugnala hrvaške vrstnike.

Prvič so v bazen na Olimpijskem festivalu evropske mladine  skočili plavalci, od številnih slovenskih predstavnikov se je v finale prebila le Gaja Kristan. Nastopila je na 200 m delfin, že v kvalifikacijah odplavala osebni rekord s časom 2:21,02, v finalu pa plavala šest tisočink počasneje in osvojila končno šesto mesto. Grega Popovič je na 100 m delfin osvojil 23. mesto, Luka Dover je bil na 100 m prsno 18., Gašper Bašič je preizkušnjo na 200 m prosto sklenil na 22. mestu, Neža Kocijan na 200 m prosto pa je bila 17. Ava Schollmayer je 100 m hrbtno končala na 11. mestu, Blaž Demšar je bil na 400 m mešano 16., štafeta na 4x100 m prosto v postavi Chad Andoljšek, Blaž Demšar, Gašper Bašič in Luka Dover pa je bila na koncu 15.

Po izpadu teniških igralcev v posamični konkurenci so se danes predstavili še v dvojicah. Tino Kovačič in Gregor Kokalj sta se pomerila s francoskim parom Boris Fassbender/Mathieu Rajaonah in izgubila s 3:6, 7:5 in 4:10. Hana Mraz in Nika Kozar sta igrali proti Švedinjama Mirjam Bjorklund/Sandra Isabelle Ortevall in ju premagali s 6:2 in 6:0.

Včerajšnje slovenske nastope na Nizozemskem so sklenili telovadci v mnogoboju. Miha Šmigoc je osvojil 41. mesto, Peter Lampret je z bolečinami v hrbtu končal na 64. mestu, Luka Bojanc je bil mesto za njim. Ekipno je Slovenija osvojila 19. mesto.