Prijavi se na e-novice
Novice
Sara Isakovič za zgodovino na 2oo m prosto
13. avgust 2008 Športne igre Dvajsetletna plavalka Sara Isakovič je na olimpijskih igrah v Pekingu osvojila srebrno kolajno na 200 m prosto in Sloveniji priborila sploh prvo olimpijsko odličje v tem športu.Isakovičeva, ki se je ob italijanski zmagovalki Federici Pellegrini kot prva ženska spustila pod izid 1:55, je po tekmi razložila pot do medalje.
"Zelo pomembno je, da sem že na igre prišla samozavestna in neobremenjena. To priporočam tudi ostalim, saj je le to pot do medalje," je prvi korak do uspeha razložila plavalka, ki je natančno razložila tudi današnji slabi dve minuti nastopa in kratko obdobje pred in po tekmi. Kot vselej, se je Isakovičeva osredotočila na obrat in ker vdihuje na desno stran, je na drugi strani bazena ob sebi spremljala Američanko Katie Hoff. Tudi teh 50 metrov zanjo še ni bilo razburljivih, čeprav jih slovenska plavalka tako hitro ni preplavala še nikoli. "V bistvu vso tekmo spremljaš v mislih in tudi na tej razdalji sem bila povsem skoncentrirana na dolg in pravilen zavesljaj ter pravilen ritem. To plavalci težko razložimo, ker smo tega vajeni s treningov." Takrat so se za Isakovičevo začeli ključni trenutki tekme. Na številnih tekmah v zadnji sezoni je dokazala, da je na drugih 100 metrih med najhitrejšimi na svetu.
Kmalu po drugem obratu se je slovenska tekmovalka prebila na drugo mesto, bila je vse bližje Pellegrinijevi, olimpijski podprvakinji iz Aten. "Rekla sem si, zdaj je treba začeti plavati, 'garati'. Na teh tretjih 50 metrih lahko pridobim največjo prednost in vse gre samo od sebe. Tudi noge bolj garajo, dvigne se frekvenca zavesljaja."
Odločilna zadnja dolžina bazena se začne na zadnjem obratu. "Prav ta zadnji obrat je treba narediti najboljše. Tudi to delamo na treningu, ko je na koncu najbolj pomemben najboljši obrat in najmočnejši odriv." Po obratu pa: "Na zadnjih 50 metrih ni bilo popuščanja. Vedela sem, da Italijanka 'crkuje' in se ves čas spodbujala 'dej še'. Vsi tukaj smo prvaki in nobenega med nami ni, ki bi rekel, da bo brez boja prepustil zmago. Če bi bila do konca še dva metra, bi morda tudi zmagala. Prav na koncu ne misliš več na nič drugega, kot da le čim hitreje plavaš, v končnici tudi brez dihanja," je o tekmi še povedala aktualna evropska prvakinja na tej razdalji in priznala, da ni videla Kitajke Jiaying Pang, ki se je nevarno približala najboljšima na šesti progi.
Tekma se konča v cilju. "Občutki so nepopisni. Ob imenu sem videla dvojko. Takrat sem zavriskala in zapiskala. Objela sem Pellegrinijevo, saj sem bila vesela, da sva obe plavali tako hitro. To so kratki trenutki za vse življenje." Povsem drugačni, a prav tako posebni trenutki za življenje, so se plavalki radovljiškega kluba nato ponovili še na stopničkah za zmagovalce.
Usapešno sta v polfinalu nastopila tudi oba čolna, ki sta se uvrstila neposredno v finale. Slovenska veslača Iztok Čop in Luka Špik sta se v konkurenci dvojnih dvojcev uvrstila v sobotni finale, potem ko sta v svoji predtekmovalni skupini osvojila drugo mesto. Poleg slovenskega čolna sta se iz prve skupine v finale uvrstila še prvouvrščeni avstralski čoln in tretjeuvrščeni novozelandski.
Enako uspešen je bil tudi četverec brez. Rok Kolander, Miha in Tomaž Pirih ter Rok Rozman so v četvercu brez krmarja slavili zmago v drugi polfinalni skupini in se prepričljivo uvrstili v sobotni finale. Drugi je bil češki četverec, tretji pa nemški. V prvi polfinalni skupini so slavili Britanci, v finale pa sta se uvrstila še avstralski in francoski čoln.