Novice

Slovenski atlet Boštjan Buč zaradi kršenja predpisov proti dopingu izločen iz športa za eno leto

25. september 2012 Ostale zadeve Senat disciplinske komisije Nacionalne antidopinške ageincije (NAK) je odločil, da je športnik Boštjan Buč kršil predpise proti dopingu po 8.4. členu Protidopinškega pravilnika NAK.

Oddelek za boj proti dopingu (OBPD) pri Olimpijskem komiteju Slovenije – združenju športnih zvez (OKS-ZŠZ) sporoča, da je senat disciplinske komisije NAK na osnovi zaslišanja športnika, ki ga je opravil 11. septembra 2012 odločil, da je športnik Boštjan Buč, slovenski atlet, kršil predpise proti dopingu in mu je izrečena izločitev iz športa za obdobje 1 (enega) leta (noben športnik v času izločitve ne sme sodelovati na kakršni koli način ali v katerikoli vlogi na tekmovanju ali drugih športnih dejavnostih).

 

Buč je član Nacionalne skupine za testiranje (NRTP), ki je oblikovana na podlagi nacionalnih kriterijev in Kodeksa Svetovne protidopinške agencije (WADA), ki jo sestavljajo najboljši slovenski športniki. Kot član NRTP je športnik dolžan izpolnjevati zahteve programa posredovanja lokacij (Whereabouts program) z namenom izvajanja programa nenapovedanih testiranj. Ker Buč ni izpolnjeval vseh zahtev, so mu bile zabeležene tri napake v obdobju zadnjih 18-mesecev.

 

Na podlagi Protidopinškega pravilnika NAK in Mednarodnih standardov za testiranje je kombinacija treh napak (neuspešno testiranje in neposredovana prijava lokacije) programa posredovanja lokacij v osemnajst mesečnem obdobju, kršitev predpisov proti dopingu. Skladno s protidopinškimi pravili o neuspešnem testiranju govorimo takrat, kadar športnika ni na prijavljeni lokaciji v času 60 minutnega intervala za testiranje, medtem ko neposredovana prijava lokacije pomeni pomanjkljivo, napačno ali zavajajočo prijavo lokacije v koledarju spletne aplikacije ADAMS.

 

Boštjanu Buču prične enoletna izločitev teči z 21. septembrom 2012, z dnem izdaje odločbe. Senat disciplinske komisije bo pisno obrazložitev odločbe pripravil v predpisanem roku 10 dni.

 

Z odločitvijo senata disciplinske komisije so bili poleg športnika seznanjeni Atletska zveza Slovenije, Mednarodna atletska zveza, WADA in OKS-ZŠZ, ki se, v kolikor niso zadovoljni s sprejeto odločitvijo senata disciplinske komisije, lahko pritožijo na drugostopenjsko arbitražo NAK.

Izjava_za_medije_-_BB01_2012.pdf266 K