Novice

Stota kolajna za samostojno Slovenijo na sredozemskih igrah

28. junij 2009 Vrhunski Šport Danes je Slovenija dosegla stoto kolajno v zgodovini samostojne države na sredozemskih igrah. Dobila sta jo brata Špik v dvojnem dvojcu.

Slovenska veslača Luka in Jan Špik sta na sredozemskih igrah v Pescari v konkurenci dvojnih dvojcev osvojila srebrno kolajno. Na jezeru Bomba sta zmagala Francoza Julien Bahain in Cedric Berrest, tretja pa sta bila domačina Simone Raineri in Matteo Stefanini. Njun uspeh sta dopolnila veslača Jure Cvet in Matevž Malešič, ki sta v konkurenci lahkih dvojnih dvojcev osvojila bronasto kolajno. Zmagala sta Francoza Jeremie Azou in Frederic Dufour pred Italijanoma Elio Luinijem in Marcellom Mianijem. Kolander in Pirih pa sta v dvojcu brez ostala brez  odličja in zasedla četrto mesto.

 

Sicer pa so dopoldne nastopili tudi drugi slovenski športniki. V 1. kolu teniškega turnirja sta nastopila Tomislav Ternar in Blaž Rola. Prvi je ugnal Turka Akkoyuna s 6:4, 6:0, manj uspešen pa je bil Rola, ki v dvoboju s Špancem Granollersom ni imel prave možnosti; Španec je bil boljši s 6:3, 6:1. Rola in Ternar sta izgubila tudi v igri dvojic; turška tekmeca sta bila boljša s 6:2, 3:6 in 1:6.

 

Z uspešnimi nastopi nadaljujejo slovenski plavalci. V popoldansko finale so se namreč uvrstili Peter Mankoč, ki velja za prvega favorita na 100 m delfin, Anja Čarman in Robert Žbogar na 200 m hrbtno ter Nina Drolc, ki je v dodatnem "razplavanju" dosegla tudi nov slovenski rekord na 50 m prosto - 25,95 sekunde.

 

Danes se je začel tudi balinarski program, v natančnem zbijanju pa sta nastopila dva Slovenca - Tadeja Sodec in Dejan Tonejc. Prva je današnje kvalifikacije končala na drugem, drugi na četrtem mestu, oba pa sta dosegla po 17 točk. V ponedeljek, 29. junija, bo na sporedu drugi dan kvalifikacij v natančnem zbijanju, v četrtfinale, ki bo na sporedu dan pozneje, pa bodo balinarji in balinarke prenesli boljši dosežek iz dvodnevnih kvalifikacij.

 

Slovenska strelca s puško šibrenico Boštjan Maček in Matej Žniderčič sta po prvem dnevu tekmovanja v trapu na šestem oziroma 18. mestu v konkurenci 26 tekmovalcev. Maček je po treh serijah dosegel 72 točk, Žniderčič šest manj, v vodstvu pa je tekmovalec iz San Marina - Francesco Amici (74 točk). "Boštjan Maček je odlično opravil svoje delo, po prvem tekmovalnem dnevu je eden od kandidatov za uvrstitev v finale. Maček je bil na poligonu vselej zbran, kar pa ni bila ravno lastnost Mateja Žniderčiča. Prav nezbranost mu je onemogočila boljšo uvrstitev," je po prvem dnevu tekmovanja v trapu dejal trener Nikolaj Mejaš. V ponedeljek bosta na sporedu še dve seriji, v finale pa se uvrsti šest najboljših strelcev.

 

V moškem dvosedu 470 slovenska jadralca Mitja Mikulin in Sebastian Prinčič na sredozemskih igrah v Pescari po dveh plovih trenutno zasedata sedmo mesto. V vodstvu sta Italijana Fabio Zeni in Nicola Pitanti. Slovenca sta v prvem plovu zasedla zadnje, deseto mesto, že v drugi regati pa popravila vtis in v cilj prijadrala kot tretja.

Tekmovalci v moškem razredu so opravili dva plova, medtem ko so tisti v laserju in ženskem 470 pod streho spravili zgolj enega in bodo tako na jadralnem polju v ponedeljek nastopili prvi. Slovenski jadralec v razredu laser Nik Pletikos je v prvem plovu dosegel 11. mesto, v tem razredu, v katerem vodi Grk Enagelos Cheimonas, pa Jernej Markič zaseda 18. mesto. Veronika Macarol in Tina Mrak sta v ženskem dvosedu 470 trenutno osmi. Moški laser in ženski 470 čaka v ponedeljek drugi plov, moški razred 470 pa tretji. "Veter je med regato popuščal in pogoji za jadranje so bili zelo težki. Poleg tega so nam nagajali tudi močni tokovi. Jutri prvi krenejo moški v laserju in ženske v razredu 470, šele potem bo na vrsti moški razred 470. Naša dva sta danes v drugem plovu prikazala dober nastop. Slovenca v laserju imata hudo konkurenco, saj so tukaj skoraj vsi tekmovalci z lanskih olimpijskih iger," je po prvem jadralnem dnevu dejal vodja slovenske jadralne ekipe Klavdij Pletikos.