Novice

Zaključna konferenca usposabljanja strokovnih delavcev v športu

02. junij 2011 Olimpijski marketing V Ljubljani se je z organizacijo zaključne konference usposabljanja strokovnih delavcev v športu končal projekt, ki ga je vodil Olimp d.o.o.

Pred iztekom aktualnega projekta Usposabljanje strokovnih delavcev v športu v letih 2009, 2010 in 2011 je poslovodeči konzorcijski partner OKS-OLIMP d.o.o. v sodelovanju s konzorcijskimi partnerji Planinsko zvezo Slovenije, Twirling zvezo Slovenije in Zvezo za šport otrok in mladine izvedel Zaključno konferenco projekta, ki je bila v začetku junija v Grand Hotelu Union v Ljubljani.

 

Uvodoma sta generalni sekretar OKS-ZŠZ dr. Anton Jagodic in vodja sektorja za razvoj in investicije pri Ministrstvu za šolstvo in šport Darko Repenšek, med drugim, izpostavila pomen sofinanciranja iz Evropskega socialnega sklada za zagotavljanje ustreznega vzgojno izobraževalnega in strokovno organizacijskega dela na področju športa.

 

Prednostne naloge Slovenije v programu ESS je predstavil Aljuš Pertinač, vodja projektne enote za strukturne sklade na MŠŠ. Namen slovenskega operacijskega programa za financiranje iz ESS z naslovom Razvoj človeških virov v obdobju 2007–2013 je vlagati v ljudi in s tem pospeševati inovativnost, zaposljivost in gospodarsko rast, s čimer bi zagotovili visoko stopnjo zaposlenosti in socialne vključenosti ter zmanjšanje regionalnih razlik.

 

O pravilih izvajanja in obveznosti upravičenca ter o poteku dela na projektu je na zaključni konferenci spregovorila mag. Helga Brigita Kočevar, ki je skrbnica projekta pri MŠŠ. Na konferenci je bil predstavljen postopek licenciranja, inšpekcijski nadzor na področju športa in vloga Strokovnega sveta.

 

Rezultate projekta, doseganje ciljev in uspešnost pri črpanju sredstev so predstavili predstavniki konzorcijskih partnerjev. Kvantitativni pokazatelji so izvedba programov usposabljanj in licenčnih seminarjev v 12 statističnih regijah Slovenije, sodelujočih 38 Nacionalnih panožnih športnih zvez in drugih športnih organizacij, ponudba 173 različnih programov usposabljanj in licenčnih seminarjev, realizacija 380 aktivnosti (tečajev in licenčnih seminarjev), do 28.2.2011 zabeleženo 4844 udeležencev programov usposabljanj  in 8399 udeležencev licenčnih seminarjev, 3995 usposobljenih od tega 1220 žensk in 8070 licenciranih od tega 932 žensk in na koncu še  83% uspešnost črpanja sredstev.  Glede na razpisne pogoje je konzorcij z doseženimi rezultati pred iztekom projekta že močno presegel pričakovanja razpisa tudi v deležu žensk.

 

Trenutno stanje in pogled na prihodnji razvoj usposabljanja v športu v Sloveniji in nujnost prilagajanja sistema izobraževanja in usposabljanja na nove izzive na področju športa  je bila tema okrogle mize, ki jo je vodil dr. Boro Štrumbelj.

 

»Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007-2013, razvojne prioritete: «Razvoj človeških virov in vseživljenjskega učenja«, prednostne usmeritve: «Izboljšanje usposobljenosti posameznika za delo in življenje v družbi temelječi na znanju.«