ZOI Torino 2006

Zimske olimpijske igre Torino 2006

Zimske olimpijske igre Torino 2006, znane tudi kot 20. zimske olimpijske igre, so potekale v Torinu, Italiji, od 10. do 26. februarja 2006. Italija je tokrat drugič gostila zimske olimpijske igre, prvič v Cortini d'Ampezzo leta 1956 in tretjič skupaj s poletnimi olimpijskimi igrami v Rimu leta 1960.

 

Kraj in čas: Torin (Italija), 10. – 26. februar 2006
Ostali kandidati: Sion
Udeležba: 80 držav,  2.508 športnikov
Število športov: 15 športov, 84 disciplin
Število slovenskih športnikov: ???
Ogenj je prižgal: Stefania Belmondo (smučarski tek)
Igre je odprl: Carlo Ciampi (predsednik Italije)
Olimpijska zaprisega: Giorgo Rocca (alpsko smučanje)
Slogan: Strast živi tukaj

Povezava na MOK: ZOI Torino 2006

več

Zanimivosti z zimskih olimpijskih iger Torino 2006

Predstavili sta se dve novi disciplini, in sicer ekipno zasledovanje v hitrostnem drsanju in deskarski kros v deskanju na snegu.

 

Torino je bil za gostitelja izbran leta 1999. Na glasovanju je v zadnjem krogu premagal Sion (Švica), s 53 glasovi proti 36. Glasovanje je potekalo po novih pravilih, ki jih je MOK sprejel po korupcijskih škandalih, ki so pretresali glasovanji ob izboru gostiteljev za leti 1998 in 2002.

Olimpijski vrhunci

Prvič v zgodovini zimskih olimpijskih iger je medaljo osvojila Latvija. Kanadski skeletonist Duff Gibson je z 39. leti postal najstarejši nosilec zlate olimpijske medalje in Američan Shani Davis prvi črnec, ki je osvojil zlato na posamični tekmi.

 

Tekmovalo je rekordnih 2.508 športnikov, ki so prav tako iz rekordnih 26. držav osvojili kolajno. Avstrijci so prevladovali v alpskem smučanju, osvojili so kar 14 od 30 podeljenih medalj, prav tako je Južna Koreja osvojila 10 od 24 medalj v hitrostnem drsanju na kratke proge, predvsem sta blestela Sun-Yu Jin, ki je osvojila 3 zlate medalje in Hyun-Soo Ahn, ki je osvojil 3 zlata in bron. Nosilec treh odličij je bil tudi nemški biatlonec Michael Greis. Hitrostna drsalka Cindy Klassen je skupno osvojila 5 medalj v šestih tekmovalnih disciplinah in Claudia Peschstein zlato in srebro ter postala prva športnica, ki je v karieri skupno osvojila 9 olimpijskih medalj v hitrostnem drsanju na zimskih olimpijskih igrah.

 

Najuspešnejša država 20. olimpijskih iger v Torinu je bila Nemčija, ki je osvojila 29 medalj, od tega 11 zlatih. Sledijo ZDA s 25 in Avstrija s 23 medaljami. Avstrija je tako presegla svoj prejšnji rekordni dosežek iz Lillehammerja. Na sporedu je bilo 84 disciplin, kar je največ do sedaj.

 

V smučarskih tekih je trener Norveške Bjornar Haakensmoen pokazal pravo športnost, saj je, ko si je Kanadčanka Sara Renner zlomila palico, posodil svojo, ki je bila sicer 12 cm predolga, in tako omogočil kanadski ekipi, da je osvojila srebro v ekipnem šprintu in preprečil kolajno Norveški, ki se je uvrstila na 4. mesto.

 

Slovenski tekmovalci niso uspeli poseči po kolajnah, najbližja je bila Petra Majdič, ki je na 15 km dvojnem zasledovanju po prvih 7,5 km bila vodilna, vendar je v drugi polovici v prosti tehniki izgubila vodstvo in končala na 11. mestu, prav tako jo je do kolajne na 10 km klasično ločilo slabih 10 sekund. Bilo je nekaj razočaranj in presenečenj, predvsem so razočarali smučarski skakalci, ki so se komajda uvrstili med trideseterico, tudi favoritinji Tini Maze ni uspela uvrstitev med deseterico.

Slovenski uspehi

Do 10 mesta

Tadeja Brankovič, Teja Gregorin, Dijana Grudiček, Andreja Mali biatlon 4x6 km 6. mesto
Dejan Košir deskanje na snegu paralelni veleslalom 6. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 10 km klasično 6. mesto
Rok Flander deskanje na snegu paralelni veleslalom 7. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 1,5 km šprint 8. mesto
Ana Drev alpsko smučanje veleslalom 9. mesto
Klemen Bauer, Janez Marič, Janez Ožbolt, Matjaž Poklukar biatlon 4x7,5 km 10. mesto
Rok Benkovič, Jernej Damjan, Robert Kranjec, Primož Peterka smučarski skoki velika skakalnica - ekipno 10. mesto
Petra Majdič tek na smučeh Dvojno zasledovanje 7,5 km + 7,5 km 11. mesto
Mitja Valenčič alpsko smučanje veleslalom 12. mesto
Tina Maze alpsko smučanje veleslalom 12. mesto
Drago Grubelnik alpsko smučanje slalom 13. mesto
Maja Benedičič, Vesna Fabjan tek na smučeh šprint štafeta - dvojice 14. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 30 km prosto 14. mesto
Teja Gregorin biatlon 7,5 km klasično 14. mesto
Aleš Gorza alpsko smučanje kombinacija 15. mesto
Andrej Šporn alpsko smučanje superveleslalom 15. mesto
Teja Gregorin biatlon 10 km zasledovalno 16. mesto
Nejc Brodar, Jožef Mehle tek na smučeh šprint štafeta - dvojice 17. mesto
Urška Rabič alpsko smučanje superveleslalom 18. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje kombinacija 19. mesto
Bernard Vajdič alpsko smučanje slalom 19. mesto
Teja Gregorin biatlon 12,5 km skupinski štart 19. mesto
Teja Gregorin biatlon 15 km 19. mesto
Izidor Šušteršič deskanje na snegu paralelni veleslalom 21. mesto
Petra Robnik alpsko smučanje kombinacija 21. mesto
Andreja Mali biatlon 15 km 22. mesto
Nina Bednarik prosti slog grbine 24. mesto
Ana Kobal alpsko smučanje slalom 25. mesto
Petra Robnik alpsko smučanje smuk 25. mesto
Domen Pociecha sankanje - umetne proge enosed 26. mesto
Tomaž Knafelj deskanje na snegu paralelni veleslalom 26. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje smuk 28. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje superveleslalom 28. mesto
Jernej Damjan smučarski skoki velika skakalnica 28. mesto
Gregor Urbas umetnostno drsanje 29. mesto
Petra Robnik alpsko smučanje superveleslalom 29. mesto
Rok Benkovič smučarski skoki velika skakalnica 29. mesto
Andrej Šporn alpsko smučanje kombinacija 30. mesto
Primož Peterka smučarski skoki normalna skakalnica 30. mesto
Andrej Šporn alpsko smučanje smuk 31. mesto
Dijana Grudiček biatlon 15 km 31. mesto
Nejc Brodar tek na smučeh 50 km 31. mesto
Tadeja Brankovič biatlon 10 km zasledovalno 31. mesto
Tadeja Brankovič biatlon 7,5 km klasično 31. mesto
Aleš Gorza alpsko smučanje superveleslalom 33. mesto
Primož Peterka smučarski skoki velika skakalnica 34. mesto
Jernej Damjan smučarski skoki normalna skakalnica 35. mesto
Janez Marič biatlon 10 km šprint 38. mesto
Damjan Vtič nordijska kombinacija šprint 39. mesto
Janez Marič biatlon 12,5 km zasledovalno 39. mesto
Maja Benedičič tek na smučeh Dvojno zasledovanje 7,5 km + 7,5 km 39. mesto
Tina Maze alpsko smučanje superveleslalom 39. mesto
Damjan Vtič nordijska kombinacija posamezno 40. mesto
Janez Marič biatlon 20 km 40. mesto
Tadeja Brankovič biatlon 15 km 40. mesto
Vesna Fabjan tek na smučeh 1,5 km šprint 40. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki normalna skakalnica 41. mesto
Ana Drev alpsko smučanje superveleslalom 45. mesto
Nejc Brodar tek na smučeh Dvojno zasledovanje 15 km + 15 km 46. mesto
Matjaž Poklukar biatlon 20 km 47. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki velika skakalnica 49. mesto
Rok Benkovič smučarski skoki normalna skakalnica 49. mesto
Dijana Grudiček biatlon 7,5 km klasično 55. mesto
Jožef Mehle tek na smučeh 50 km 55. mesto
Jožef Mehle tek na smučeh Dvojno zasledovanje 15 km + 15 km 56. mesto
Andreja Mali biatlon 7,5 km klasično 59. mesto
Jožef Mehle tek na smučeh 15 km klasično 59. mesto
Klemen Bauer biatlon 20 km 61. mesto
Matjaž Poklukar biatlon 10 km šprint 65. mesto
Maja Benedičič tek na smučeh 10 km klasično 66. mesto
Janez Ožbolt biatlon 10 km šprint 70. mesto
Janez Ožbolt biatlon 20 km 70. mesto
Klemen Bauer biatlon 10 km šprint 71. mesto

Reprezentanca

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T U V Z Ž VSI

Pregled medalj

Država
Zlata medalja
Srebrna medalja
Bronasta medalja
Skupaj

Urnik in rezultati

10. Feb. 2006 - 26. Feb. 2006

biatlon, 12,5 km skupinski štart
 Teja Gregorin 19.m 40:36,50 + 3:14,9 (4) - finale
biatlon, 12,5 km zasledovalno
 Janez Marič 39.m 35:20,20 + 4:22,2 (4) - finale
nordijska kombinacija, posamezno
 Damjan Vtič 40.m (39:44,6/18) + 5:52,3 - finale
nordijska kombinacija, šprint
 Damjan Vtič 39.m 18:29,0 + 2:06,9 - finale
sankanje - umetne proge, enosed
 Domen Pociecha 26.m 3:26,088 + 6,237 - finale
tek na smučeh, 15 km klasično
 Jožef Mehle 59.m 38:01,3 + 4:55,6 - finale
tek na smučeh, 50 km
 Nejc Brodar 31.m 2.06:11,8 + 1:12,7 - finale
 Jožef Mehle 55.m 2.06:11,8 + 7:25,3 - finale
tek na smučeh, Dvojno zasledovanje 15 km + 15 km
 Nejc Brodar 46.m 1.17:00,8 + 5:23,1 - finale
 Jožef Mehle 56.m 1.17:00,8 + 7:12,8 - finale
tek na smučeh, Dvojno zasledovanje 7,5 km + 7,5 km
 Petra Majdič 11.m 43:48,7 + 53,0 - finale
 Maja Benedičič 39.m 43:48,7 + 4:02,4 - finale