ZOI Salt Lake City 2002

Zimske olimpijske igre Salt Lake City 2002

Zimske olimpijske igre 2002, uradno 19. zimske olimpijske igre, so potekale v Salt Lake Cityu, Utah, ZDA, od 8. od 24. februarja 2002. Slovenski športniki so na igrah ponovno blesteli in v Slovenijo prinesli olimpijsko odličje – tokrat smučarski skakalci. Druge kandidatke za te olimpijske igre so bili Quebec, Kanada; Sion, Švica in Östersund, Švedska. Salt Lake City je bil izbran poleti 1995.

 

Kraj in čas: Salt Lake City (ZDA), 8. – 24. Februar 2002
Ostali kandidati:
Udeležba: 78 držav, 2.399 športnikov
Število športov: 15 športov, 78 disciplin
Število slovenskih športnikov: 41
Ogenj je prižgal: hokejska reprezentanca ZDA, ki je osvojila zlato na olimpijskih igra leta 1980 v Lake Placidu
Igre je odprl: George W. Bush (predsednika ZDA)
Olimpijska zaprisega: Jim Shea (skeletonec)
Slogan: Prižgi ogenj znotraj sebe

Povezava na MOK: ZOI Salt Lake City 2002

več

Zanimivosti z zimskih olimpijskih iger Salt Lake City 2002

Pred temi igrami so bili številni člani MOK prisiljeni k odstopu, ko so odkrili, da so sprejemali podkupnine v zameno za glasovanje v prid Salt Lake Cityja za gostovanje 19. zimskih olimpijskih iger, odstopili so tudi nekateri organizatorji iger.

Olimpijski vrhunci

Prav tako so igre veljale za vladajoče po dopinških škandalih. Španec Johann Muehlegg ter Rusinji Larisa Lazutina in Olga Danilova so bili diskalificirani zaradi uporabe darbepoetina, a jim olimpijske medalje, ki sta jo osvojila pred dopinškim testom, nikoli niso vzeli. Britanec Alain Baxter je izgubil svoj bron v slalomu, kljub temu da je test kasneje pokazal na vdihovalec proti prehladu, a medalje ni nikoli dobil nazaj.

 

V prvem tednu umetnostnega drsanja je ruski par Jelena Berežnaja in Anton Siharulidž premagal Kanadčana Jamie Saleo in Davida Pelletiea, ki sta kasneje protestirata, da je bil francoski sodnik pod pritiskom in podal previsoke ocene ruskemu paru, kar jima je kasneje prineslo zlato, vendar ga Rusoma nikoli niso vzeli.

 

Diskvalificirani so bili tudi športniki v hitrostnem drsanju na kratke proge in v smučarskih tekih zaradi različnih razlogov.

 

V zgodovini zimskih olimpijskih iger sta prvič medaljo osvojila Estonija in Hrvaška, prvo zlato pa Avstralija in Ljudska republika Kitajska.

 

Prvič se je predstavil ženski dvosed v bobu ter se ponovno vrnil skeleton, ki je nazadnje potekal na 5. zimskih olimpijskih igrah leta 1948.

 

Junakov iger je bilo kar nekaj. Norveški biatlonec Ole Einar Bjorndalen, ki je dobil tri posamične discipline, zlata pa se je veselil tudi v štafeti. Obe skakalni tekmi je presenetljivo dobil Švicar Simon Ammann, hrvaška alpska smučarka Janica Kostelić je pisala zgodovino s tremi zlatimi in eno srebrno kolajno. Nemški sankač Georg Hackl je s srebrnim odličjem postal prvi športnik s štirimi zaporednimi kolajnami.

 

Slovenski uspehi

Damjan Fras, Robert Kranjec, Primož Peterka, Peter Žonta smučarski skoki,velika skakalnica - ekipno Rezultat:946.3

Do 10 mesta

Damjan Fras, Robert Kranjec, Primož Peterka, Peter Žonta smučarski skoki velika skakalnica - ekipno 3. mesto
Dejan Košir deskanje na snegu paralelni veleslalom 5. mesto
Tadeja Brankovič, Andreja Grašič, Lucija Larisi biatlon 4x7,5 km 6. mesto
Andreja Mali tek na smučeh 1,5 km šprint 7. mesto
Andreja Grašič biatlon 10 km zasledovalno 8. mesto
Teja Gregorin, Nataša Lačen, Petra Majdič, Andreja Mali tek na smučeh 4x5 km 9. mesto
Jernej Koblar alpsko smučanje kombinacija 9. mesto
Jure Košir alpsko smučanje slalom 9. mesto
Nataša Bokal alpsko smučanje slalom 9. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 5+5 km zasledovalno 9. mesto
Marko Dolenc, Tomas Globočnik, Sašo Grajf, Janez Marič biatlon 4x7,5 km 10. mesto
Andreja Grašič biatlon 7,5 km šprint 10. mesto
Mojca Suhadolc alpsko smučanje smuk 10. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 10 km klasično 10. mesto
Primož Peterka smučarski skoki normalna skakalnica 10. mesto
Matej Soklič tek na smučeh 1,5 km šprint 11. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki velika skakalnica 11. mesto
Andrej Jezeršek nordijska kombinacija velika skakalnica + 7,5 km 12. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 30 km klasično 12. mesto
Tina Maze alpsko smučanje veleslalom 12. mesto
Andrej Jezeršek nordijska kombinacija normalna skakalnica + 15 km 13. mesto
Gregor Šparovec alpsko smučanje superveleslalom 13. mesto
Marko Dolenc biatlon 20 km 13. mesto
Peter Žonta smučarski skoki velika skakalnica 13. mesto
Peter Žonta smučarski skoki normalna skakalnica 13. mesto
Jernej Koblar alpsko smučanje superveleslalom 15. mesto
Primož Peterka smučarski skoki velika skakalnica 15. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki normalna skakalnica 15. mesto
Alenka Dovžan alpsko smučanje slalom 17. mesto
Miha Gale prosti slog skoki 17. mesto
Jernej Koblar alpsko smučanje veleslalom 18. mesto
Tomas Globočnik biatlon 20 km 18. mesto
Tomas Globočnik biatlon 12,5 km zasledovalno 19. mesto
Špela Pretnar alpsko smučanje slalom 20. mesto
Špela Pretnar alpsko smučanje veleslalom 20. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje superveleslalom 21. mesto
Mojca Suhadolc alpsko smučanje superveleslalom 21. mesto
Damjan Fras smučarski skoki velika skakalnica 22. mesto
Mojca Kopač umetnostno drsanje 22. mesto
Špela Bračun alpsko smučanje smuk 22. mesto
Peter Pen alpsko smučanje smuk 23. mesto
Tomas Globočnik biatlon 10 km šprint 23. mesto
Špela Bračun alpsko smučanje superveleslalom 24. mesto
Lucija Larisi biatlon 15 km 25. mesto
Nataša Lačen tek na smučeh 5+5 km zasledovalno 25. mesto
Lucija Larisi biatlon 7,5 km šprint 26. mesto
Andreja Mali biatlon 7,5 km šprint 27. mesto
Marko Dolenc biatlon 10 km šprint 27. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje smuk 28. mesto
Damjan Fras smučarski skoki normalna skakalnica 28. mesto
Mitja Kunc alpsko smučanje veleslalom 28. mesto
Lucija Larisi biatlon 10 km zasledovalno 29. mesto
Marko Dolenc biatlon 12,5 km zasledovalno 29. mesto
Gregor Šparovec alpsko smučanje smuk 31. mesto
Andreja Mali biatlon 10 km zasledovalno 32. mesto
Nataša Lačen tek na smučeh 10 km klasično 32. mesto
Nataša Lačen tek na smučeh 1,5 km šprint 32. mesto
Jernej Koblar alpsko smučanje smuk 33. mesto
Nataša Lačen tek na smučeh 15 km prosto 33. mesto
Teja Gregorin tek na smučeh 1,5 km šprint 34. mesto
Janez Marič biatlon 12,5 km zasledovalno 38. mesto
Tadeja Brankovič biatlon 15 km 41. mesto
Janez Marič biatlon 20 km 43. mesto
Teja Gregorin tek na smučeh 5+5 km zasledovalno 43. mesto
Janez Marič biatlon 10 km šprint 44. mesto
Sašo Grajf biatlon 12,5 km zasledovalno 46. mesto
Andreja Grašič biatlon 15 km 56. mesto
Andreja Grudiček biatlon 15 km 57. mesto
Matej Soklič tek na smučeh 10+10 km zasledovalno 58. mesto
Sašo Grajf biatlon 10 km 59. mesto
Tadeja Brankovič biatlon 7,5 km šprint 63. mesto
Janez Ožbolt biatlon 20 km 82. mesto

Pregled medalj

Država
Zlata medalja
Srebrna medalja
Bronasta medalja
Skupaj

Urnik in rezultati

08. Feb. 2002 - 24. Feb. 2002

biatlon, 10 km
 Sašo Grajf 59.m +3:01,3 (2) - finale
nordijska kombinacija, normalna skakalnica + 15 km
 Andrej Jezeršek 13.m 39:11,7 +2:51,2 - finale
nordijska kombinacija, velika skakalnica + 7,5 km
 Andrej Jezeršek 12.m 16:40,1 +1:12,7 - finale
prosti slog, skoki
 Miha Gale 17.m 193.2 - finale
tek na smučeh, 10+10 km zasledovalno
 Matej Soklič 58.m 0.037643518518519 - finale
tek na smučeh, 15 km prosto
 Nataša Lačen 33.m 39:54,4 +3:10,6 - finale
tek na smučeh, 30 km klasično
 Petra Majdič 12.m 1.35:51,8 - finale