ZOI Vancouver 2010

Zimske olimpijske igre Vancouver 2010

Mesto Vancouver je bilo izvoljeno za gostitelja 21. zimskih olimpijskih iger leta 2010 na 115. zasedanju MOK v Pragi 2. julija 2003.

 

Kraj in čas: Vancouver (Britanska Kolumbija, Kanada), 12. – 28. februar 2010
Ostali kandidati: Bern
Udeležba: 82 držav,  2.632 športnikov
Število športov: 15 športov, 86 disciplin
Število slovenskih športnikov:
Ogenj je prižgal: Wayne Gretzky (hokejist)
Igre je odprl: Michaëlle Jean
Olimpijska zaprisega: Hayley Wickenheiser
Slogan:

Povezava na MOK: ZOI Vancouver 2010

 

V Vancouvru 2010 je Slovenija osvojila tri medalje oziroma eno na 663.000 prebivalca, s čimer je zaostala le za Norveško (212.000) in Avstrijo (513.000).

več

Zanimivosti z zimskih olimpijskih iger Vancouver 2010

Šestnajstdnevni športni spektakel v Vancouvru je bil rekorden po udeležbi - za 86 kompletov odličij se je potegovalo 2.632 športnikov (1.557 tekmovalcev in 1.064 tekmovalk). Popolno sliko je nekoliko pokvarila le v določenih pogledih slabša organizacija, katere "žrtev" je bila nenazadnje tudi ena od dveh slovenskih junakinj, Petra Majdič, ki si je kljub hudi poškodbi pritekla bronasto odličje. Najuspešnejša slovenska športnica v zgodovini olimpijskih iger pa je z dvema srebrnima medaljama postala Črnjanka, Tina Maze.

Olimpijski vrhunci

Norveška smučarska tekačica Marit Björgen je bila s petimi odličji, od tega tri zlate, najuspešnejša udeleženka zimskih olimpijskih iger v Vancouvru. Druga je bila kitajska hitrostna drsalka na kratkih progah Wang Meng s tremi zlatimi medaljami, tretji pa norveški smučarski tekač Petter Northug, najboljši med športniki. Tina Maze si je med športnicami z dvema srebrnima medaljama delila 15. mesto.

Slovenski uspehi

Maze Tina
Tina Maze alpsko smučanje ,superveleslalom
Maze Tina
Tina Maze alpsko smučanje ,veleslalom
Majdič Petra
Petra Majdič tek na smučeh,1,5 km šprint

Do 10 mesta

Tina Maze alpsko smučanje superveleslalom 2. mesto
Tina Maze alpsko smučanje veleslalom 2. mesto
Petra Majdič tek na smučeh 1,5 km šprint 3. mesto
Klemen Bauer biatlon šprint 4. mesto
Teja Gregorin biatlon skupinski štart 5. mesto
Tina Maze alpsko smučanje superkombinacija 5. mesto
Mitja Valenčič alpsko smučanje slalom 6. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki normalna skakalnica 6. mesto
Žan Košir deskanje na snegu paralelni veleslalom 6. mesto
Peter Prevc smučarski skoki normalna skakalnica 7. mesto
Tadeja Brankovič Likozar, Teja Gregorin, Andreja Mali, Dijana Ravnikar biatlon štafeta 8. mesto
Robert Kranjec, Mitja Mežnar, Primož Pikl, Peter Prevc smučarski skoki velika skakalnica - ekipno 8. mesto
Filip Flisar prosti slog kros 8. mesto
Rok Flander deskanje na snegu paralelni veleslalom 8. mesto
Klemen Bauer biatlon zasledovalno 9. mesto
Robert Kranjec smučarski skoki velika skakalnica 9. mesto
Teja Gregorin biatlon šprint 9. mesto
Teja Gregorin biatlon zasledovalno 9. mesto
Tina Maze alpsko smučanje slalom 9. mesto
Aleš Gorza alpsko smučanje veleslalom 10. mesto
Vesna Fabjan, Katja Višnar tek na smučeh šprint štafeta - dvojice 11. mesto
Aleš Gorza alpsko smučanje superveleslalom 11. mesto
Rok Perko alpsko smučanje smuk 14. mesto
Saša Farič prosti slog kros 14. mesto
Vesna Fabjan, Barbara Jezeršek, Katja Višnar tek na smučeh 4x5 km 15. mesto
Maruša Ferk alpsko smučanje superkombinacija 15. mesto
Katja Višnar tek na smučeh 1,5 km šprint 16. mesto
Peter Prevc smučarski skoki velika skakalnica 16. mesto
Klemen Bauer, Peter Dokl, Janez Marič, Vasja Rupnik biatlon štafeta 17. mesto
Barbara Jezeršek tek na smučeh zasledovalno 17. mesto
Cilka Sadar deskanje na snegu snežni kanal 17. mesto
Andrej Šporn alpsko smučanje superveleslalom 18. mesto
Tina Maze alpsko smučanje smuk 18. mesto
Andreja Mali biatlon posamezno 19. mesto
Janez Jazbec alpsko smučanje veleslalom 19. mesto
Ana Drev alpsko smučanje veleslalom 19. mesto
Maruša Ferk alpsko smučanje smuk 20. mesto
Anže Šetina skeleton skeleton 21. mesto
Anže Šetina skeleton skeleton 23. mesto
Maruša Ferk alpsko smučanje slalom 23. mesto
Rok Marguč deskanje na snegu paralelni veleslalom 23. mesto
Rok Rogelj deskanje na snegu kros 23. mesto
Vesna Fabjan tek na smučeh 1,5 km šprint 23. mesto
Primož Pikl smučarski skoki normalna skakalnica 24. mesto
Andrej Šporn alpsko smučanje veleslalom 25. mesto
Izidor Šušteršič deskanje na snegu paralelni veleslalom 25. mesto
Andreja Mali biatlon skupinski štart 26. mesto
Domen Pociecha sankanje - umetne proge enosed 26. mesto
Nina Bednarik prosti slog grbine 26. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje superkombinacija 27. mesto
Domen Pociecha sankanje - umetne proge enosed 27. mesto
Glorija Kotnik deskanje na snegu paralelni veleslalom 27. mesto
Gregor Urbas umetnostno drsanje 27. mesto
Gregor Urbas umetnostno drsanje 27. mesto
Janez Marič biatlon šprint 27. mesto
Teodora Poštič umetnostno drsanje 27. mesto
Teodora Poštič umetnostno drsanje 27. mesto
Andrej Jerman alpsko smučanje smuk 28. mesto
Klemen Bauer biatlon skupinski štart 28. mesto
Mitja Mežnar smučarski skoki velika skakalnica 29. mesto
Andreja Mali biatlon šprint 31. mesto
Mitja Oranič nordijska kombinacija normalna skakalnica + 10 km 31. mesto
Klemen Bauer biatlon posamezno 32. mesto
Andreja Mali biatlon zasledovalno 33. mesto
Andrej Križaj alpsko smučanje veleslalom 33. mesto
Jernej Damjan smučarski skoki velika skakalnica 33. mesto
Vesna Fabjan tek na smučeh 10 km prosto 33. mesto
Dijana Ravnikar biatlon posamezno 35. mesto
Teja Gregorin biatlon posamezno 36. mesto
Andrej Križaj alpsko smučanje smuk 37. mesto
Dijana Ravnikar biatlon šprint 37. mesto
Gašper Berlot nordijska kombinacija velika skakalnica + 10 km 37. mesto
Gašper Berlot nordijska kombinacija normalna skakalnica + 10 km 37. mesto
Jernej Damjan smučarski skoki normalna skakalnica 38. mesto
Dijana Ravnikar biatlon zasledovalno 39. mesto
Barbara Jezeršek tek na smučeh 10 km prosto 41. mesto
Mitja Oranič nordijska kombinacija velika skakalnica + 10 km 41. mesto
Janez Marič biatlon zasledovalno 47. mesto
Vasja Rupnik biatlon posamezno 49. mesto
Vasja Rupnik biatlon šprint 57. mesto
Peter Dokl biatlon šprint 58. mesto
Vasja Rupnik biatlon zasledovalno 59. mesto
Anja Eržen tek na smučeh zasledovalno 60. mesto
Janez Marič biatlon posamezno 62. mesto
Tadeja Brankovič Likozar biatlon posamezno 63. mesto
Peter Dokl biatlon posamezno 75. mesto
Tadeja Brankovič Likozar biatlon šprint 75. mesto

Reprezentanca

A B C Č D E F G H I J K L M N O P R S Š T U V Z Ž VSI

Pregled medalj

Država
Zlata medalja
Srebrna medalja
Bronasta medalja
Skupaj

Urnik in rezultati

12. Feb. 2010 - 28. Feb. 2010

deskanje na snegu, kros
 Rok Rogelj 23.m - finale

alpsko smučanje , superkombinacija
 Tina Maze 5.m - finale
 Maruša Ferk 15.m - finale
deskanje na snegu, snežni kanal
 Cilka Sadar 17.m - finale

alpsko smučanje , superveleslalom
 Tina Maze 2.m - finale
 Maruša Ferk brez uvrstitve - finale

alpsko smučanje , veleslalom
 Tina Maze 2.m - finale
 Ana Drev 19.m - finale
deskanje na snegu, paralelni veleslalom
 Glorija Kotnik 27.m - finale

Datumi

Športi

Discipline

Faze

Rezultati

Športniki

Ekipe