ZOFEM Brasov 2013

Zimski olimpijski festival evropske mladine Brasov 2013

Datum: 17. - 22. februar 2013

Udeležba: več kot 1.000 športnikov iz cele Evrope
Število športov: 8
Število slovenskih športnikov: 34

Spletna stran: http://eyowf2013.ro/

več

Brasov

Braşov (izgovor Bra-SHOV) obkrožen z vrhovi južnih Karpatov in okrašen z gotsko, baročno in renesančno arhitekturo je s svojimi številnimi zgodovinskimi znamenitostmi med najbolj obiskanimi kraji v Romuniji.


Mesto so leta 1211 ustanovili tevtonski vitezi na kraju starodavne dačanske naselbine in ga naselili s sasi, ki so kraj vzdrževali kot eno od sedmih utrjenih postojank. Brasov je ohranil svoj srednjeveški videz in se pogosto uporablja kot prizorišče za snemanje filmov.


Lokacija mesta na križišču trgovskih poti, ki so povezovale otomanski imperij z zahodno Evropo, ter določene davčne ugodnosti so saškim trgovcem prinesle veliko bogastvo in močan političen vpliv v regiji. Na to je kazalo tudi nemško ime za mesto, Kronstadt, pa tudi latinsko ime Corona, ki pomenita kronsko mesto (zato je v grbu mesta krona s hrastovimi koreninami). Mesto je obkrožalo obzidje, ki se je nenehno širilo. Stolpe v obzidju so v skladu s srednjeveško tradicijo vzdrževala različna cehovska združenja.


Lokacija: Centralna Romunija (okrožje Brasov)
Površina: 74 km2
Nadm. višina: 650 metrov
Prebivalstvo: 320.000
Naseljeno od: 100 pr.n.št.
Prvi zgodovinski zapis: 1234 n.št. (Corona)
Več o mestu: http://turism.brasovcity.ro/index.php/en

Maskota

Uradna maskota EYOWF 2013 je Martin, karpatski rjavi medved. Martin je oblečen v rumena, rdeča in modra oblačila, ki simbolizirajo barve romunske zastave.


Medvedi sicer živijo skoraj povsod po svetu, toda karpatski rjavi medved velja za romunsko žival zaradi njegove številčnosti v karpatskih gorah v naši državi.


Medved je tudi pomemben del romunske kulture in je prisoten v številnih pesmih in zgodbah.
Martin je predstavljen v različnih oblikah v skladu z osmimi športnimi disciplinami EYOWF 2013: alpsko smučanje, tek na smučeh, biatlon, hokej, umetnostno drsanje, smučarski skoki, hitrostno drsanje na kratkih progah in deskanje na snegu.

Poiana Brasov - alpsko smučanje

Poiana Brasov je ena bolj priljubljenih romunskih destinacij v Romuniji. Leži ob vznožju hribovja Mount Postavarul na nadmorski višini 1020 m.

 

Dostop: iz hotelov v Poiani Brasov s shutle busom servisom z MODRO LINIJO -  od glavnega transportnega centra oddaljena 1 km (3 min).

Clabucet Sosire (Predeal) - deskanje na snegu

Predeal je prenovljeno mesto in zdraviliški center 25 km južno od Brasova. Je mesto z najvišjo nadmorsko višino v Romuniji (med 1000 in 1600 m.n.v.) do katerega je možen dostop z osebnim avtomobilom, avtobusom ali vlakom iz glavne železniške postaje v Brasovu.

 

Dostop: iz glavne transportne točke v Poiani Brasov s shutle bus servisom z RDEČO LINIJO - 37 km (60 min):

Poiana Brasov - umetnostno drsanje

Poiana Brasov je ena bolj priljubljenih romunskih destinacij v Romuniji. Leži ob vznožju hribovja Mount Postavarul na nadmorski višini 1020 m n.v.

 

Dostop:


iz hotelov v Poiani Brasov s shutle busom servisom z MODRO LINIJO -  od glavnega transportnega centra oddaljena 0,5 km (2 min)

Valea Carbunarii (Rasnov) - smučarski skoki

Rasnov je malo mestece, od Brasova oddaljeno 16 km. V Rasnovu so zgradili nova športna prizorišča za biatlon in dve smučarski skakalnici (HS38 in HS71). 

 

Dostop:


iz glavne transportne točke v Poiani Brasov s shutle busom servisom z MODRO LINIJO - 19 km (40 min):

Fundata - biatlon

Fundata nudi čudovit panoramski pogled na gorovje Piatra Craiului in gorovje Bucegi. Leži na nadmorski višini 1300 m. Območje je izjemno mirno in obiskovalcu nudi osvežitev ter intimo bližnjih gozdov in gorovja.

 

Dostop: iz glavne transportne točke v Poiani Brasov s shutle busom servisom z RUMENO LINIJO - 38 km (60 min):

Valea Rasnoavei (Predeal) - tek na smučeh

Predeal je prenovljeno mesto in zdraviliški center 25 km južno od Brasova. Je mesto v Romuniji z najvišjo nadmorsko višino (med 1000 in 1600 m.n.v.) do katerega je možen dostop z osebnim avtomobilom, avtobusom ali vlakom iz glavne železniške postaje v Brasovu.

 

Dostop: iz glavne transportne točke v Poiani Brasov s shutle busom servisom z ORANŽNO LINIJO - 32 km (45 min):

Za obiskovalce iger

Časovni pas:
Vzhodnoevropski čas (EET), GMT+02:00


Klicna številka države:

+40

Valuta:

Romunska valuta je Leu (v množini Lei). Okrajšava: RON.
Bankovci: 1, 5, 10, 50, 100, 200 in 500 lei.

Kovanci: 1, 5, 10 in 50 bani. (pronunciation: bahni) 1 leu = 100 bani.
Tuje valute lahko zamenjate na bankah ali pooblaščenih menjalnicah (imenovanih “casa de schimb” ali “birou de schimb valutar”). Menjave valut opravljajo tudi na mednarodnih letališčih in v večjih hotelih.


Približni menjalni tečaji za tuje valute so: 1 USD = 3,50 Lei (3 lei in 50 bani) 1 GBP = 5,70 Lei (5 lei in 70 bani) 1 EUR = 4,55 Lei (4 lei in 55 bani).

 

 

 

Zgodovina OFEM-a

Odskočna deska za Olimpijska odličja. Zgodovina zimskega evropskega olimpijskega festivala mladih sega v leto 1993, v Italijanski center zimskih športov Aosta. Najboljši evropski mladi športniki so tam tekmovali za odličja v petih disciplinah: alpsko smučanje, tek na smučeh, biatlon, umetnostno drsanje in hitrostno drsanje na kratkih progah.


Od rojstva festivala so se med udeleženci predstavila številna imena bodočih zvezd svetovnega športa. Številni udeleženci so kasneje osvojili medalje in odličja na Olimpijskih igrah, svetovnih prvenstvih, evropskih prvenstvih in tekmovanjih svetovnega pokala.


Med zmagovalci zimskih festivalov in kasnejšimi zvezdami mednarodnega športa so tudi: alpske smučarke Janica Kostelič (Hrv.) Anja Paerson in Anna Ottosson (obe Švedska), Michaela Kirchgasser (Avst.), Denise Karbon (It.), smučar Mauro Caviezel (Švi.), smučarske tekačice Marit Björgen (Nor.), Yulija Tchepalova (Rus.), Kristina Smigun (Est.), smučarski skakalci Rok Benkovič (Slo.), Janne Happonen (Fin.), umetnostni drsalci Yevgeniy Plyushchenko in Irina Sluckaya (oba Rus.), Sarah Meier (Švi.), Elena Lyashenko (Ukr.), nordijski kombinatorec Jason Lamy Chappuis (Fr.), deskarka na snegu Paulina Ligocka (Pol.) in številni drugi.

 

 

 

Slovenski uspehi

Anže Lanišek, Nejc Seretinek, Florjan Jelovčan, Cene Prevc smučarski skoki,velika skakalnica - ekipno Rezultat:987,5 t
Hadalin Štefan
Štefan Hadalin alpsko smučanje ,slalom Rezultat:1. m
Prevc Cene
Cene Prevc smučarski skoki,K-90 m Rezultat:261 točk
Anže Lanišek, Julija Sršen, Anja Javoršek, Cene Prevc smučarski skoki,ekipno - mešano Rezultat:860,7 t
Lanišek Anže
Anže Lanišek smučarski skoki,K-90 m Rezultat:256 točk
DVORNIK ALJAŽ
Aljaž Dvornik alpsko smučanje ,slalom Rezultat:2. m
Brezovnik Saša
Saša Brezovnik alpsko smučanje ,slalom Rezultat:1:34.32
Lampič Anamarija
Anamarija Lampič tek na smučeh,7,5 km prosto Rezultat:21:05
Lampič Anamarija
Anamarija Lampič tek na smučeh,šprint Rezultat:A finale
Retuznik Jure
Jure Retuznik deskanje na snegu,paralelni veleslalom Rezultat:Polfinale

Do 10 mesta

Anže Lanišek, Nejc Seretinek, Florjan Jelovčan, Cene Prevc smučarski skoki velika skakalnica - ekipno 1. mesto
Štefan Hadalin alpsko smučanje slalom 1. mesto
Cene Prevc smučarski skoki K-90 m 1. mesto
Anže Lanišek, Julija Sršen, Anja Javoršek, Cene Prevc smučarski skoki ekipno - mešano 2. mesto
Anže Lanišek smučarski skoki K-90 m 2. mesto
Aljaž Dvornik alpsko smučanje slalom 2. mesto
Saša Brezovnik alpsko smučanje slalom 3. mesto
Anamarija Lampič tek na smučeh 7,5 km prosto 3. mesto
Anamarija Lampič tek na smučeh šprint 3. mesto
Jure Retuznik deskanje na snegu paralelni veleslalom 3. mesto
Štefan Hadalin alpsko smučanje veleslalom 5. mesto
Anamarija Lampič tek na smučeh 5 km klasično 5. mesto
Florjan Jelovčan smučarski skoki K-90 m 5. mesto
Žan Petrinčič biatlon 12,5 km 5. mesto
Miha Šimenc, Anamarija Lampič, Lovro Malnar, Anita Klemenčič tek na smučeh mešana štafeta 4x5 km 6. mesto
Miha Šimenc tek na smučeh šprint 6. mesto
Saša Brezovnik alpsko smučanje veleslalom 6. mesto
Andraž Kamnik deskanje na snegu paralelni veleslalom 6. mesto
Anita Klemenčič tek na smučeh 7,5 km prosto 7. mesto
Miha Šimenc tek na smučeh 7,5 km klasično 8. mesto
Črt Ikovic deskanje na snegu paralelni veleslalom 8. mesto
Anthea Grum, Tina Mlakar, Žan Petrinčič, Jure Ožbolt biatlon 2x6 km + 2x7,5 km 9. mesto
Anita Klemenčič tek na smučeh 5 km klasično 9. mesto
Anita Klemenčič tek na smučeh šprint 9. mesto
Nejc Seretinek smučarski skoki K-90 m 11. mesto
Aljaž Dvornik alpsko smučanje veleslalom 11. mesto
Anja Javoršek smučarski skoki K-70 m 13. mesto
Julija Sršen smučarski skoki K-70 m 14. mesto
Anja Žavbi Kunaver tek na smučeh 7,5 km prosto 15. mesto
Anja Žavbi Kunaver tek na smučeh šprint 18. mesto
Krištof Brezar umetnostno drsanje kratki program 18. mesto
Mia Čebulj deskanje na snegu paralelni veleslalom 18. mesto
Naja Ferkov umetnostno drsanje kratki program 19. mesto
Krištof Brezar umetnostno drsanje prosti program 19. mesto
Jure Ožbolt biatlon 12,5 km 22. mesto
Naja Ferkov umetnostno drsanje prosti program 23. mesto
Desiree Kopše alpsko smučanje veleslalom 23. mesto
Jure Ožbolt biatlon 7,5 km šprint 25. mesto
Desiree Kopše alpsko smučanje slalom 25. mesto
Manca Slabanja tek na smučeh 5 km klasično 28. mesto
Urša Hrovat alpsko smučanje slalom 30. mesto
Claudia Seidl alpsko smučanje veleslalom 31. mesto
Manca Slabanja tek na smučeh 7,5 km prosto 31. mesto
Miha Šimenc tek na smučeh 10 km prosto 34. mesto
Benjamin Črv tek na smučeh 7,5 km klasično 34. mesto
Manca Slabanja tek na smučeh šprint 35. mesto
Anja Žavbi Kunaver tek na smučeh 5 km klasično 36. mesto
Žan Petrinčič biatlon 7,5 km šprint 36. mesto
Lovro Malnar tek na smučeh 7,5 km klasično 37. mesto
Neva Pančur biatlon 6 km šprint 37. mesto
Klemen Razinger tek na smučeh šprint 37. mesto
Lovro Malnar tek na smučeh šprint 39. mesto
Lovro Malnar tek na smučeh 10 km prosto 45. mesto
Neva Pančur biatlon 10 km 46. mesto
Tina Mlakar biatlon 10 km 48. mesto
Klemen Razinger tek na smučeh 7,5 km klasično 48. mesto
Benjamin Črv tek na smučeh 10 km prosto 49. mesto
Anthea Grum biatlon 6 km šprint 53. mesto
Mitja Drinovec biatlon 7,5 km šprint 55. mesto
Mitja Drinovec biatlon 12,5 km 56. mesto
Anthea Grum biatlon 10 km 57. mesto
Tina Mlakar biatlon 6 km šprint 58. mesto
Klemen Razinger tek na smučeh 10 km prosto 58. mesto
Benjamin Črv tek na smučeh šprint 82. mesto

Pregled medalj

Država
Zlata medalja
Srebrna medalja
Bronasta medalja
Skupaj
Rusija 11 7 4 22
Nemčija 6 7 3 16
Francija 4 3 5 12
Slovenija 3 3 4 10
Avstrija 2 4 6 12
Italija 2 4 2 8
Norveška 2 2 2 6
Romunija 1 2 3
Poljska 1 1 2 4
Ukrajina 1 1 1 3
Švica 1 3 4
Finska 1 1 2
Češka 1 1
Velika Britanija 1 1
Litva 1 1
Belorusija 1 1
Nizozemska 1 1
Estonija 1 1

Urnik in rezultati

17. Feb. 2013 - 22. Feb. 2013

smučarski skoki, K-90 m
11:30 Cene Prevc 1. m 261 točk - finale (97,5m in 98,5m)
11:30 Anže Lanišek 2.m 256 točk - finale (96m in 97,5m)
11:30 Thomas Hofer (AUT) 3.m - finale
11:30 Florjan Jelovčan 5.m 236,5 točk - finale (93m in 92m)
11:30 Nejc Seretinek 11. m 222 točk - finale (90,5m in 89 m)
tek na smučeh, 10 km prosto
11:30 Alexey Chervotkin (RUS) 1.m - finale
11:30 Evgeniy Vakhrushev (RUS) 2.m - finale
11:30 Ole Joergen Bruvoll (NOR) 3.m - finale
11:30 Miha Šimenc 34.m 27:19 - finale
11:30 Lovro Malnar 45.m 27:49 - finale
11:30 Benjamin Črv 49.m 28:22 - finale
11:30 Klemen Razinger 58.m 28:48 - finale
biatlon, 10 km
10:00 Marion Deigentesch (GER) 1.m - finale
10:00 Gabriele Lescenskeite (LIT) 2.m - finale
10:00 Tuuli Tomingas (EST) 3.m - finale
10:00 Neva Pančur 46. m 33:30.1 - finale (7 zgrešenih strelov)
10:00 Tina Mlakar 48. m 33:46.3 - finale (7 zgrešenih strelov)
10:00 Anthea Grum 57. m 33:57.1 - finale (10 zgrešenih strelov)
biatlon, 12,5 km
13:00 Dominic Reiter (GER) 1.m - finale
13:00 Anthony Beniot (FRA) 2.m - finale
13:00 Viktor Plitcev (RUS) 3.m - finale
13:00 Žan Petrinčič 5.m 39:51.4 - finale (3 zgrešeni streli)
13:00 Jure Ožbolt 22.m 42:29.9 - finale (5 zrešenih strelov)
13:00 Mitja Drinovec 56.m 37:20.9 - finale (10 zgrešenih strelov)
smučarski skoki, K-70 m
11:00 Anna Rupprecht (GER) 1.m - finale
11:00 Sonja Schoitsch (AUT) 2.m - finale
11:00 Lena Selbach (GER) 3.m - finale
11:00 Anja Javoršek 13.m 196,6 točk - finale (61m in 58,5)
11:00 Julija Sršen 14.m 196 točk - finale (64,5m in 66m)
tek na smučeh, 7,5 km klasično
11:30 Alexey Chervotkin (RUS) 1.m - finale
11:30 Ole Joergen Bruvoll (NOR) 2.m - finale
11:30 Marius Cebulla (GER) 3.m - finale
11:30 Miha Šimenc 8.m 19:50 - finale
11:30 Benjamin Črv 34.m 20:49 - finale
11:30 Lovro Malnar 37.m 20:55 - finale
11:30 Klemen Razinger 48.m 21:28 - finale

alpsko smučanje , slalom
13:30 Nora Grieg Christensen (NOR) 1.m - finale
13:30 Christina Ager (AUT) 2.m - finale
13:30 Saša Brezovnik 3.m 1:34.32 - finale
13:30 Desiree Kopše 25.m 1:38.59 - finale
13:30 Urša Hrovat 30.m 1:41.22 - finale
13:30 Claudia Seidl odstop - finale
umetnostno drsanje, kratki program
18:00 Adyan Pitkeev (RUS) 1.m - finale
14:00 Maria Svatiskaya (RUS) 1.m - finale
18:00 Yaroslav Paniot (UKR) 2.m - finale
14:00 Anais Ventard (FRA) 2.m - finale
18:00 Graham Newberry (GBR) 3.m - finale
14:00 Maria Katharina Herceg (GER) 3.m - finale
18:00 Krištof Brezar 18. m 33.33 - finale
14:00 Naja Ferkov 19. m 31.38 - finale
biatlon, 6 km šprint
10:00 Lisa Vittozzi (ITA) 1.m - finale
10:00 Sandrina Maissen (SUI) 2.m - finale
10:00 Nikola Lapinova (SVK) 3.m - finale
10:00 Neva Pančur 37. m 22:09 - finale (Trije zgrešeni streli)
10:00 Anthea Grum 53. 24:03 - finale (Sedem zgrešenih strelov)
10:00 Tina Mlakar 58. 23:34 - finale (Šest zgrešenih strelov)
biatlon, 7,5 km šprint
13:00 Milan Zemlicka 1.m - finale
13:00 Filippo Fauner (ITA) 2.m - finale
13:00 Petyo Ivanov (BUL) 3.m - finale
13:00 Jure Ožbolt 25. m 23:07 - finale (3 zgrešeni streli)
13:00 Žan Petrinčič 36. m 34:41 - finale (4 zgrešeni streli)
13:00 Mitja Drinovec 55. m 24:38 - finale (6 zgrešenih strelov)
deskanje na snegu, paralelni veleslalom
09:00 Vladislav Shkurikhin (RUS) 1.m - finale
09:00 Elisa Profanter (ITA) 1.m - finale
09:00 Oskar Kwiatkowski (POL) 2.m - finale
09:00 Carolin Lagenhorst (GER) 2.m - finale
09:00 Jure Retuznik 3. m Polfinale - finale
09:00 Micehelle Dekker (NED) 3.m - finale
09:00 Andraž Kamnik 6. m Četrtfinale - finale
09:00 Črt Ikovic 8. m Četrtfinale - finale
09:00 Mia Čebulj 18. m 1:35.45 - finale
tek na smučeh, šprint
12:30 Victoria Carl (GER) 1.m - finale
12:30 Aksel Rosenvinge (NOR) 1.m - finale
12:30 Natalia Npryaeva (RUS) 2.m - finale
12:30 Eirik Sverdrup Augdal (NOR) 2.m - finale
12:30 Anamarija Lampič 3. m A finale - finale
12:30 Lauri Vuorinen (FIN) 3.m - finale
12:30 Miha Šimenc 6. m A finale - finale
12:30 Anita Klemenčič 9. m B finale - finale
12:30 Anja Žavbi Kunaver 18. m Četrfinale - finale
12:30 Manca Slabanja 35. m 3:17 - finale
12:30 Klemen Razinger 37. m 2:46 - finale
12:30 Lovro Malnar 39. m 2:39 - finale
12:30 Benjamin Črv 82. m 3:11 - finale
umetnostno drsanje, prosti program
12:30 Maria Svatiskaya (RUS) 1.m - finale
12:30 Anais Ventard (FRA) 2.m - finale
12:30 Maria Katharina Herceg (GER) 3.m - finale
12:30 Naja Ferkov 23. m 83,99 - finale
umetnostno drsanje, prosti program
12:00 Adyan Pitkeev (RUS) 1.m - finale
12:00 Yaroslav Paniot (UKR) 2.m - finale
12:00 Adrien Tesson (FRA) 3.m - finale
12:00 Krištof Brezar 19.m 89,67 - finale

Projekt OFEM Brasov uspešno zaključen

12. March 2013 Olimpijska reprezentanca Slovenije, Brasov 2013 Najuspešnejši člani delegacije OFEM Brasov 2013 so na Izvršnem odboru OKS prejeli priznanja za odlične rezultate.

V Romuniji je slovenska ekipa osvojila 10 medalj, kar je najboljši rezultat na dosedanjih zimskih olimpijskih festivalih evropske mladine v zgodovini Slovenije. Mladi rod je dokazal, da ima Slovenija veliko perspektivnih športnikov, ki so povsem konkurenčni svojim vrstnikom iz ostalih držav v olimpijskih zimskih športnih panogah v katerih so nastopili.

 

Predsednik OKS dr. Janez Kocijančič je izpostavil: " Ekipa, ki je nastopila v Brasovu je dosegla izjemne rezultate in verjamem, da bodo nekateri nastopili tudi na olimpijskih igrah v Južni Koreji leta 2018". Najuspešnejši član slovenske ekipe Cene Prevc je ob tem dodal: "V najlepšem spominu bom ohranil skakalnico, ki me je res presenetila v pozitivnem smislu in dejstvo, da sem bil v državi, ki je še nisem poznal".

 

Naslednji olimpijski festival evropske mladine bo julija v Utrechtu, kjer bo nastopila tudi slovenska ekipa.

 

Zadnje novice